Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը և Շվեյցարիայի նոր դեսպան Անդրեա Բարբարա Բաումանը քննարկել են տնտեսության ոլորտում երկկողմ համագործակցության ընդլայնումը և GSP արտոնյալ առևտրի ռեժիմի հետագա կիրառումը։ Հանդիպումը տեղի է ունեցել Երևանում, որտեղ կողմերը ընդգծել են, որ այս մեխանիզմն արդեն նկատելի դեր է խաղացել հայկական արտադրանքի մրցունակության բարձրացման և փոխադարձ առևտրի աճի գործում։
Բացի առևտրից, զրուցակիցները շոշափել են ներդրումների ոլորտում փոխգործակցության խորացման հեռանկարները։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել բիզնեսի համար առավել բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը և երկու երկրների ընկերությունների միջև տնտեսական կապերի ընդլայնմանը։
Գևորգ Պապոյանը նշել է նաև օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված հռչակագրի, ինչպես նաև "Խաղաղության խաչմերուկ" և TRIPP նախաձեռնությունների կարևորությունը, որոնք, նրա խոսքով, նպաստում են տարածաշրջանային կայունությանը և տնտեսության զարգացմանը։ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2025 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է մոտ 152,2 մլն դոլար՝ աճելով 7,3%-ով, ընդ որում արտահանումն աճել է 28%-ով՝ կազմելով մոտ 120,4 մլն դոլար։

Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan and the new Swiss Ambassador Andrea Barbara Baumann discussed the expansion of bilateral cooperation in the economy and the further application of the GSP preferential trade regime. The meeting took place in Yerevan, where the parties emphasized that this mechanism has already played a significant role in increasing the competitiveness of Armenian products and the growth of mutual trade.
In addition to trade, the interlocutors touched upon the prospects for deepening cooperation in the field of investment. Special attention was paid to creating more favorable conditions for business and expanding economic ties between companies of the two countries.
Gevorg Papoyan also noted the importance of the declaration signed on August 8 in Washington, as well as the "Crossroads of Peace" and TRIPP initiatives, which, according to him, contribute to regional stability and economic development. According to data from Armstat, the trade turnover between Armenia and Switzerland for January-October 2025 reached almost $152.2 million, an increase of 7.3%, while exports increased by 28% to approximately $120.4 million.