Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը և Շվեյցարիայի նոր դեսպան Անդրեա Բարբարա Բաումանը քննարկել են տնտեսության ոլորտում երկկողմ համագործակցության ընդլայնումը և GSP արտոնյալ առևտրի ռեժիմի հետագա կիրառումը։ Հանդիպումը տեղի է ունեցել Երևանում, որտեղ կողմերը ընդգծել են, որ այս մեխանիզմն արդեն նկատելի դեր է խաղացել հայկական արտադրանքի մրցունակության բարձրացման և փոխադարձ առևտրի աճի գործում։
Բացի առևտրից, զրուցակիցները շոշափել են ներդրումների ոլորտում փոխգործակցության խորացման հեռանկարները։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել բիզնեսի համար առավել բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը և երկու երկրների ընկերությունների միջև տնտեսական կապերի ընդլայնմանը։
Գևորգ Պապոյանը նշել է նաև օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված հռչակագրի, ինչպես նաև "Խաղաղության խաչմերուկ" և TRIPP նախաձեռնությունների կարևորությունը, որոնք, նրա խոսքով, նպաստում են տարածաշրջանային կայունությանը և տնտեսության զարգացմանը։ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2025 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է մոտ 152,2 մլն դոլար՝ աճելով 7,3%-ով, ընդ որում արտահանումն աճել է 28%-ով՝ կազմելով մոտ 120,4 մլն դոլար։

Министр экономики Армении Геворг Папоян и новый посол Швейцарии Андреа Барбара Бауман обсудили расширение двустороннего сотрудничества в экономике и дальнейшее применение режима льготной торговли GSP. Встреча прошла в Ереване, где стороны подчеркнули, что этот механизм уже сыграл заметную роль в повышении конкурентоспособности армянской продукции и росте взаимной торговли.
Помимо торговли, собеседники затронули перспективы углубления взаимодействия в сфере инвестиций. Отдельное внимание было уделено созданию более благоприятных условий для бизнеса и расширению экономических связей между компаниями двух стран.
Геворг Папоян также отметил значение декларации, подписанной 8 августа в Вашингтоне, а также инициатив «Перекрёсток мира» и TRIPP, которые, по его словам, способствуют региональной стабильности и развитию экономики. Согласно данным Армстата, товарооборот Армении и Швейцарии за январь–октябрь 2025 года достиг почти 152,2 млн долларов, увеличившись на 7,3%, при этом экспорт вырос на 28% — до примерно 120,4 млн долларов.