Երևանում կայացել է "Բարձր տեխնոլոգիաներ և տնտեսություն. Հայաստանի ապագայի քննարկում" խորագրով պանելային քննարկումը, որը կազմակերպել էր Yandex Armenia-ն։ Մասնակիցները քննարկել են Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից մշակվող բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման ռազմավարական պլանը, ինչպես նաև երկրի հեռանկարները համաշխարհային տեխնոլոգիական միտումների համատեքստում:
Հանդիպմանը ներկա են եղել փոխնախարար Ռուբեն Սիմոնյանը, "Ամերիա" ՓԲԸ խորհրդատվական ծառայության ղեկավար Տիգրան Ջրբաշյանը և միջազգայնորեն ճանաչված տնտեսագետ Ռուբեն Ենիկոլոպովը։ Փորձագետները նշել են Հայաստանի՝ որպես R&D տարածաշրջանային հաբ դառնալու ներուժը և ընդգծել պետության, մասնավոր հատվածի և տեխնոլոգիական համայնքի համատեղ աշխատանքի անհրաժեշտությունը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել սփյուռքի դերին՝ որպես գիտելիքի, ներդրումների և գործարար կապերի աղբյուր:
Մասնակիցները քննարկել են նաև մարդկային կապիտալի զարգացման առաջնահերթությունը և տեխնոլոգիաների գործնական ներդրումը, ներառյալ արհեստական ինտելեկտի վրա հիմնված լուծումները, տնտեսության այլ ոլորտների խթանման համար: Քննարկման մոդերատոր, Yandex Armenia-ի պետական կապերի գծով տնօրեն Տիգրան Գասպարյանն ընդգծել է ընկերության պատրաստակամությունը՝ աջակցել նման նախաձեռնություններին և ստեղծել հարթակներ երկրի տեխնոլոգիական զարգացման քննարկման համար:

В Ереване состоялась панельная дискуссия «Высокие технологии и экономика: обсуждение будущего Армении», организованная Yandex Armenia. Участники обсудили стратегический план развития высоких технологий, разрабатываемый Министерством высокотехнологической промышленности, а также перспективы страны в контексте глобальных технологических тенденций.
Встречу посетили заместитель министра Рубен Симонян, руководитель консалтинговой службы ЗАО «Америа» Тигран Джрбашян и международно признанный экономист Рубен Ениколопов. Эксперты отметили потенциал Армении стать региональным хабом для R&D и подчеркнули необходимость совместной работы государства, частного сектора и технологического сообщества. Особое внимание уделялось роли диаспоры как источника знаний, инвестиций и деловых связей.
Участники также обсудили приоритет развития человеческого капитала и практическое внедрение технологий, включая решения на базе искусственного интеллекта, для стимулирования других отраслей экономики. Модератор дискуссии, директор по государственным отношениям Yandex Armenia Тигран Гаспарян, подчеркнул готовность компании поддерживать такие инициативы и создавать площадки для обсуждения технологического развития страны.