Հայաստան առաջին անգամ ժամանել է Ադրբեջանից գնված բենզինով բեռնված գնացքը։ 22 վագոնից բաղկացած գնացքը երկաթուղով Վրաստանի տարածքով առաքել է 1218 տոննա А95 մակնիշի բենզին։ Ժամանման փաստը հաստատել են տեղական լրատվամիջոցները՝ նշելով մատակարարման նման երթուղու խորհրդանշականությունն ու նորությունը։
Մատակարարումը հնարավոր է դարձել այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը հանեց իր տարածքով դեպի Հայաստան բեռնափոխադրումների սահմանափակումները։ Համապատասխան պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել նոյեմբերի 28-ին Գաբալայում երկու երկրների փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանի և Շահին Մուստաֆաևի հանդիպմանը։ Վառելիքը գնվել է Ադրբեջանում և պատկանում է երկու մասնավոր ընկերությունների։
Երկաթուղային տարանցման վերականգնումը կապված է նաև օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնությունների, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի և Հայաստանի կառավարությունների միջև փոխըմբռնման հուշագրերի հետ։ Ավելի վաղ նույն ուղղությամբ Հայաստան արդեն առաքվել էին ռուսական և ղազախական ցորենով բեռներ։

В Армению впервые прибыл железнодорожный состав с бензином, закупленным в Азербайджане. Поезд из 22 вагонов доставил по железной дороге через территорию Грузии 1218 тонн бензина марки А95. Факт прибытия подтвердили местные СМИ, отметив символичность и новизну такого маршрута поставок.
Поставка стала возможной после того, как Азербайджан снял ограничения на грузовые перевозки по своей территории в направлении Армении. Соответствующая договорённость была достигнута 28 ноября на встрече в Габале между вице-премьерами двух стран Мгером Григоряном и Шахином Мустафаевым. Топливо было приобретено в Азербайджане и принадлежит двум частным компаниям.
Возобновление железнодорожного транзита также связано с соглашениями, достигнутыми Арменией и Азербайджаном в Вашингтоне 8 августа, а также с меморандумами о взаимопонимании между правительствами США и Армении. Ранее по этому же направлению в Армению уже доставлялись грузы с российской и казахстанской пшеницей.