Հայաստանը կարող է դառնալ տրանսպորտային մեգանախագծերի առանցքային մասնակիցը
Հայաստանը, շնորհիվ իր ձեռնտու աշխարհագրական դիրքի, կարող է ինտեգրվել "Հյուսիս-Հարավ", Հնդկաստան-Եվրոպա, "Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ" և Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային միջանցքներին։ Հայ-չինական տնտեսական հարաբերությունների զարգացման հանձնաժողովի նախագահ Ռուզաննա Մալխասյանի կարծիքով, դրա համար անհրաժեշտ է իրականացնել Հարավային երկաթուղու լայնածավալ նախագիծը և արդիականացնել հայկական գոյություն ունեցող մայրուղիները՝ ապահովելով Արևելք-Արևմուտք և Հյուսիս-Հարավ լիարժեք միացումը երկրի տարածքով։
Հարավային երկաթուղու նախագիծը, որի երկարությունը 305 կմ է՝ 64 կամուրջներով և 60 թունելներով, թույլ կտա տարեկան մինչև 25 միլիոն տոննա բեռ տեղափոխել Գագարին և Ագարակ կայարանների միջև՝ կրճատելով գոյություն ունեցող երթուղիները 44 կմ-ով։ Այն կապահովի Սև ծովի և Պարսից ծոցի նավահանգիստների ուղիղ կապը՝ ստեղծելով տնտեսապես արդյունավետ տրանսպորտային միջանցք Ռուսաստանի, Չինաստանի և Իրանի մասնակցությամբ և կդառնա մատակարարման գլոբալ շղթայի մի մասը։
Մալխասյանը նշում է, որ գոյություն ունեցող Զանգեզուրի ճանապարհը չի ապահովում լիարժեք շրջափակման վերացումը և ծառայում է նեղ շահերին, մինչդեռ Հարավային երկաթուղու և այլ տրանսպորտային նախագծերի ինտեգրումը հիմք կստեղծի տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության, տնտեսական զարգացման և ՇՀԿ երկրների կայուն փոխգործակցության համար՝ ամրապնդելով գլոբալ շահերը և կանխելով աշխարհաքաղաքական լարվածությունը։

Армения может стать ключевым участником транспортных мегапроектов
Армения благодаря выгодному географическому положению может интегрироваться в международные транспортные коридоры «Север–Юг», Индия–Европа, «Один пояс — один путь» и Персидский залив–Черное море. По мнению председателя Комиссии по развитию армяно-китайских экономических отношений Рузанны Малхасян, для этого необходимо реализовать масштабный проект Южной железной дороги и модернизировать существующие армянские трассы, обеспечивая полноценное соединение Восток–Запад и Север–Юг через территорию страны.
Проект Южной железной дороги, протяжённостью 305 км с 64 мостами и 60 тоннелями, позволит ежегодно перевозить до 25 млн тонн грузов между станциями Гагарин и Агарак, сокращая существующие маршруты на 44 км. Он обеспечит прямую связь портов Черного моря и Персидского залива, создавая экономически эффективный транспортный коридор при участии России, Китая и Ирана, и станет частью глобальной цепочки поставок.
Малхасян отмечает, что существующая Зангезурская дорога не обеспечивает полноценной деблокады и служит узким интересам, тогда как интеграция Южной железной дороги и других транспортных проектов создаст основу для долгосрочного мира в регионе, экономического развития и стабильного взаимодействия стран ШОС, укрепляя глобальные интересы и предотвращая геополитическую напряжённость.