Հայաստանը կարող է դառնալ տրանսպորտային մեգանախագծերի առանցքային մասնակիցը
Հայաստանը, շնորհիվ իր ձեռնտու աշխարհագրական դիրքի, կարող է ինտեգրվել "Հյուսիս-Հարավ", Հնդկաստան-Եվրոպա, "Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ" և Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային միջանցքներին։ Հայ-չինական տնտեսական հարաբերությունների զարգացման հանձնաժողովի նախագահ Ռուզաննա Մալխասյանի կարծիքով, դրա համար անհրաժեշտ է իրականացնել Հարավային երկաթուղու լայնածավալ նախագիծը և արդիականացնել հայկական գոյություն ունեցող մայրուղիները՝ ապահովելով Արևելք-Արևմուտք և Հյուսիս-Հարավ լիարժեք միացումը երկրի տարածքով։
Հարավային երկաթուղու նախագիծը, որի երկարությունը 305 կմ է՝ 64 կամուրջներով և 60 թունելներով, թույլ կտա տարեկան մինչև 25 միլիոն տոննա բեռ տեղափոխել Գագարին և Ագարակ կայարանների միջև՝ կրճատելով գոյություն ունեցող երթուղիները 44 կմ-ով։ Այն կապահովի Սև ծովի և Պարսից ծոցի նավահանգիստների ուղիղ կապը՝ ստեղծելով տնտեսապես արդյունավետ տրանսպորտային միջանցք Ռուսաստանի, Չինաստանի և Իրանի մասնակցությամբ և կդառնա մատակարարման գլոբալ շղթայի մի մասը։
Մալխասյանը նշում է, որ գոյություն ունեցող Զանգեզուրի ճանապարհը չի ապահովում լիարժեք շրջափակման վերացումը և ծառայում է նեղ շահերին, մինչդեռ Հարավային երկաթուղու և այլ տրանսպորտային նախագծերի ինտեգրումը հիմք կստեղծի տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության, տնտեսական զարգացման և ՇՀԿ երկրների կայուն փոխգործակցության համար՝ ամրապնդելով գլոբալ շահերը և կանխելով աշխարհաքաղաքական լարվածությունը։

Expert Proposes a Model for Unblocking the Country for Stable Peace and Economic Growth
Thanks to its advantageous geographical location, Armenia can integrate into the international transport corridors "North-South", India-Europe, "One Belt, One Road", and the Persian Gulf-Black Sea. According to Ruzanna Malkhasyan, Chairperson of the Commission for the Development of Armenian-Chinese Economic Relations, this requires the implementation of a large-scale project for the Southern Railway and the modernization of existing Armenian routes, ensuring a full East-West and North-South connection through the country's territory.
The Southern Railway project, with a length of 305 km, 64 bridges, and 60 tunnels, will allow the annual transportation of up to 25 million tons of cargo between the Gagarin and Agarak stations, reducing existing routes by 44 km. It will provide a direct connection between the ports of the Black Sea and the Persian Gulf, creating an economically efficient transport corridor with the participation of Russia, China, and Iran, and will become part of the global supply chain.
Malkhasyan notes that the existing Zangezur road does not provide a full unblocking and serves narrow interests, while the integration of the Southern Railway and other transport projects will create a basis for long-term peace in the region, economic development, and stable interaction between SCO countries, strengthening global interests and preventing geopolitical tensions.