Հայաստանի Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարությունը հայտարարել է Eleveight AI նորարարական ընկերության հետ համագործակցության ընդլայնման մասին։ Նախարար Մխիթար Հայրապետյանի և ընկերության հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արման Ալեքսանյանի հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկրում արհեստական բանականության զարգացման ծրագրերը, տվյալների մշակման կենտրոնների ստեղծումը և բարձր արտադրողականության հաշվողական ենթակառուցվածքի զարգացումը:
Հայրապետյանն ընդգծել է պետության առաջնահերթությունները՝ տեղական արհեստական բանականության ենթակառուցվածքի զարգացումը, տեխնոլոգիական կախվածության նվազեցումը և արհեստական բանականության լուծումների ներդրումը պետական հատվածում և բիզնեսում՝ թվային տնտեսությունը խթանելու համար: Ալեքսանյանը նշել է նոր սերնդի տվյալների մշակման կենտրոնի ռազմավարական կարևորությունը, որի իրականացումը հնարավոր է դարձել ժամանակակից գրաֆիկական պրոցեսորների համար ԱՄՆ-ի արտահանման լիցենզիայի շնորհիվ:
Բացի այդ, քննարկվել են AI-as-a-Service և GPU-as-a-Service ծառայությունները, վերականգնվող էներգիայի վրա հիմնված ամպային հարթակները, ինչպես նաև հետագա համագործակցության կոնկրետ ձևաչափերը։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև նախարարի տեղակալները և Eleveight AI-ի ղեկավարները՝ ընդգծելով արհեստական բանականության ոլորտում համատեղ նախագծերի ընդլայնման պատրաստակամությունը:

Министерство высокотехнологической промышленности Армении объявило о расширении сотрудничества с инновационной компанией Eleveight AI. В ходе встречи министра Мхитара Айрапетяна с основателем и генеральным директором компании Арманом Алексаняном обсуждались программы развития ИИ в стране, создание центров обработки данных и развитие высокопроизводительной вычислительной инфраструктуры.
Айрапетян подчеркнул приоритеты государства: развитие локальной ИИ-инфраструктуры, снижение технологической зависимости и внедрение ИИ-решений в госсекторе и бизнесе для стимулирования цифровой экономики. Алексанян отметил стратегическую важность центра обработки данных нового поколения, реализация которого стала возможна благодаря экспортной лицензии США на современные графические процессоры.
Кроме того, обсуждались сервисы AI-as-a-Service и GPU-as-a-Service, облачные платформы на возобновляемой энергии, а также конкретные форматы дальнейшего сотрудничества. Во встрече также участвовали заместители министра и руководители Eleveight AI, подчеркнув готовность к расширению совместных проектов в сфере искусственного интеллекта.