Երևանին տրանսպորտային բարեփոխումն ավարտելու համար անհրաժեշտ է հասարակական տրանսպորտի պարկի լայնածավալ թարմացում։ Ինչպես հայտնել է մայրաքաղաքի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, քաղաքը պետք է գնի ևս 75 տրոլեյբուս և 250 էլեկտրական ավտոբուս։ Խոսքը արդեն տեղադրված պատվերների լրացման մասին է, առանց որոնց փոխադրումների ժամանակակից և էկոլոգիապես մաքուր մոդելի անցումը հնարավոր չէ համարել ավարտված։
Քաղաքապետի խոսքով, բացի 45 տրոլեյբուսից, որոնք արդեն պայմանագրում են, նախատեսվում է ձեռք բերել ևս 30 մեքենա՝ 12 մետր երկարությամբ, ինչպես նաև 249 էլեկտրական ավտոբուս՝ 18 մետր երկարությամբ։ Զուգահեռաբար քաղաքում շարունակվում է ենթակառուցվածքների արդիականացումը. վերանորոգվում են մի քանի դեպոներ, իսկ կանգառներում արդեն տեղադրվել է մոտ 40 թվային ցուցատախտակ՝ տրանսպորտի երթևեկության ժամանակացույցով։
Ավելի վաղ քաղաքապետարանը պատվիրել էր 45 չինական տրոլեյբուս, որոնք պետք է ժամանեն 2026 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին, պայմանագրի գումարը կազմում է մոտ 4,3 միլիարդ դրամ։ Իշխանությունները նաև մտադիր են գնել 250 էլեկտրական ավտոբուս՝ Higer ավտոբուսները և ԳԱԶել-սիթի միկրոավտոբուսները փոխարինելու համար։ Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն գնահատվում է մոտ 98 միլիարդ դրամ և կֆինանսավորվի Ասիական զարգացման բանկի վարկի հաշվին։

Еревану для завершения транспортной реформы требуется масштабное обновление парка общественного транспорта. Как сообщил мэр столицы Тигран Авинян, городу предстоит закупить еще 75 троллейбусов и 250 электробусов. Речь идет о дополнении к уже размещенным заказам, без которых переход на современную и экологичную модель перевозок невозможно считать завершенным.
По словам градоначальника, помимо 45 троллейбусов, которые уже находятся в контракте, планируется приобрести еще 30 машин длиной 12 метров, а также 249 электробусов длиной 18 метров. Параллельно в городе продолжается модернизация инфраструктуры: ремонтируются несколько депо, а на остановках уже установлено около 40 цифровых табло с расписанием движения транспорта.
Ранее мэрия заказала 45 китайских троллейбусов, которые должны прибыть в апреле–мае 2026 года, сумма контракта составляет около 4,3 млрд драмов. Также власти намерены закупить 250 электробусов для замены автобусов Higer и микроавтобусов ГАЗель-сити. Общий бюджет программы оценивается примерно в 98 млрд драмов и будет профинансирован за счет кредита Азиатского банка развития.