Հայաստանում սպառողների համար էլեկտրաէներգիայի սակագները 2026 թվականին կմնան ներկայիս մակարդակում։ Նման որոշում է կայացրել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը դեկտեմբերի 30-ի նիստի արդյունքներով։ Կարգավորողը հայտնել է, որ գործող սակագները կպահպանվեն առնվազն ևս մեկ տարի՝ չնայած հնարավոր փոփոխությունների սպասումներին։
ՀԾԿՀ-ում պարզաբանել են, որ վերլուծության ընթացքում հաշվի են առնվել էլեկտրաէներգիայի արժեքի վրա ազդող բոլոր գործոնները, ներառյալ ինչպես դրական, այնպես էլ բացասականները։ Գնահատման արդյունքում հանձնաժողովը եկել է այն եզրակացության, որ "Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր" ընկերության կողմից վերջնական սպառողներին իրացվող էլեկտրաէներգիայի սակագները կարգավորելու անհրաժեշտություն չկա։ Միաժամանակ հաստատվել են խոշոր գեներացնող կայանների և էլեկտրաէներգետիկական համակարգի մասնակիցների սակագները։
Ներկայումս սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար գործում է 29,99 դրամ սակագին ցերեկը և 19,99 դրամը՝ գիշերը, մնացած կենցաղային սպառողների համար՝ համապատասխանաբար 44,98 և 34,98 դրամ։ Իրավաբանական անձանց համար ցերեկային սակագները կազմում են 41,98-ից մինչև 50,48 դրամ, գիշերայինը՝ 37,98-ից մինչև 40,48 դրամ մեկ կՎտ/ժ-ի համար։ Ավելի վաղ "Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր"-ի ժամանակավոր կառավարիչը թույլ էր տվել սակագների վերանայում 2026 թվականի սկզբին, սակայն կարգավորողը որոշել է դրանք անփոփոխ պահպանել։

Тарифы на электроэнергию для потребителей в Армении в 2026 году останутся на текущем уровне. Такое решение приняла Комиссия по регулированию общественных услуг республики по итогам заседания 30 декабря. Регулятор сообщил, что действующие расценки сохранятся как минимум еще на год, несмотря на ожидания возможных изменений.
В КРОУ пояснили, что в ходе анализа были учтены все факторы, способные повлиять на стоимость электроэнергии, включая как положительные, так и негативные. По итогам оценки комиссия пришла к выводу, что необходимости корректировать тарифы на электроэнергию, реализуемую компанией «Электрические сети Армении» конечным потребителям, нет. Одновременно были утверждены тарифы для крупных генерирующих станций и участников электроэнергетической системы.
Сейчас для социально необеспеченных семей действует тариф 29,99 драма за кВт·ч днем и 19,99 драма ночью, для остальных бытовых потребителей — 44,98 и 34,98 драма соответственно. Для юридических лиц дневные тарифы составляют от 41,98 до 50,48 драма, ночные — от 37,98 до 40,48 драма за кВт·ч. Ранее временный управляющий «Электрических сетей Армении» допускал пересмотр тарифов в начале 2026 года, однако регулятор решил сохранить их без изменений.