Հայաստանում նախատեսվում է արգելել արտասահմանյան հեռուստատեսային և ռադիոհաղորդումներում այն բովանդակության տարածումը, որն ուղղված է երկրի ներքաղաքական կյանքին միջամտելուն: "Աուդիովիզուալ մեդիայի մասին" օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը նախատեսում է արգելել բռնության, դաժանության և սահմանադրական կարգը տապալելու փորձերի քարոզչությունը, ինչպես նաև հստակեցնում է ցանցային օպերատորների և մեդիա ծրագրերի դիստրիբյուտորների աշխատանքի կանոնները:
Փոփոխությունները ներմուծում են լիցենզիաների կասեցման և դադարեցման հստակ մեխանիզմներ, թարմացնում են տուգանքները և բարձրացնում մեդիա տարածության նկատմամբ վերահսկողության արդյունավետությունը: Նախաձեռնության նպատակն է պաշտպանել քաղաքացիներին ապատեղեկատվությունից և վնասակար բովանդակությունից՝ սահմանափակելով Հայաստանի տեղեկատվական դաշտի վրա արտաքին ազդեցության փորձերը:
Օրենքի ընդունումը կստեղծի տեղեկատվական անվտանգության հուսալի իրավական գործիքներ և կուժեղացնի մեդիա ոլորտի կառավարելիությունը՝ ապահովելով ազգային շահերի պաշտպանությունը և ներքաղաքական միջավայրի կայունությունը:

В Армении планируется запрет на распространение в иностранных теле- и радиопрограммах контента, направленного на вмешательство во внутриполитическую жизнь страны. Законопроект о поправках в закон «Об аудиовизуальных медиа» предусматривает запрет на пропаганду насилия, жестокости и попытки свержения конституционного строя, а также уточняет правила работы сетевых операторов и дистрибьюторов медиапрограмм.
Изменения вводят четкие механизмы приостановления и прекращения лицензий, обновляют штрафные санкции и повышают эффективность контроля за медиапространством. Цель инициативы — защитить граждан от дезинформации и вредоносного контента, ограничивая внешние попытки влияния на информационное поле Армении.
Принятие закона создаст надежные правовые инструменты информационной безопасности и усилит управляемость медиа-сферы, обеспечивая защиту национальных интересов и стабильность внутриполитической среды.