Հայաստանն ակտիվորեն ուսումնասիրում է ԱՄԷ-ի առաջատար տեխնոլոգիաները պետական ծառայությունների թվայնացման և սահմանների կառավարման ոլորտում: Ուշադրության կենտրոնում է E‑Gate համակարգը, որը թույլ է տալիս արագացնել սահմանի հատումը, ինչպես նաև համալիր էլեկտրոնային ծառայությունները քաղաքացիների և բիզնեսի համար: Հայկական պատվիրակության այցը՝ միգրացիոն ծառայության պետ Նելլի Դավթյանի գլխավորությամբ, հնարավորություն տվեց մանրամասն ծանոթանալ այն գործելակերպին, որոնք կարող են հարմարեցվել Հայաստանին:
Սահմանների թվայնացումը առանձնահատուկ նշանակություն է ձեռք բերում Հայաստան-ԵՄ վիզային ռեժիմի ազատականացման ծրագրի շրջանակներում: ԱՄԷ-ում պատվիրակությունը ուսումնասիրել է E‑Gate համակարգերի աշխատանքը, անձնագրային և միգրացիոն ծառայությունների թվայնացումը, ինչպես նաև կիբերանվտանգության և eDAS 2.0-ի նման հարթակների օգտագործման հարցերը:
Ձեռք բերված փորձը նախատեսվում է օգտագործել Հայաստանում միգրացիոն և սահմանային գործընթացների արդիականացման, սահմանի հատման արագության և հարմարավետության բարձրացման, ինչպես նաև քաղաքացիների և բիզնեսի համար էլեկտրոնային ծառայությունների բարելավման համար:

Армения активно изучает передовые технологии ОАЭ в сфере цифровизации госуслуг и управления границами. В фокусе внимания — система E‑Gate, позволяющая ускорить прохождение границы, а также комплексные электронные сервисы для граждан и бизнеса. Визит армянской делегации во главе с начальником Службы миграции и гражданства Нелли Давтян позволил подробно ознакомиться с практиками, которые могут быть адаптированы для Армении.
Особое значение цифровизация границ приобретает в рамках программы Армения‑ЕС по либерализации визового режима. В ОАЭ делегация изучила работу E‑Gate систем, цифровизацию паспортных и миграционных услуг, а также вопросы кибербезопасности и использования платформ вроде eDAS 2.0.
Полученный опыт планируется использовать для модернизации миграционных и пограничных процессов в Армении, повышения скорости и удобства прохождения границы, а также улучшения электронных сервисов для граждан и бизнеса.