Երևանի պետական համալսարանում արդեն հաջորդ շաբաթ կբացվի Արհեստական բանականության կենտրոնը։ Նախագծի մեկնարկի մասին հայտնել է Կրթության, գիտության և մշակույթի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ նշելով, որ խոսքը ոչ թե ֆորմալ լաբորատորիայի, այլ գիտության և կրթության համար լիարժեք տեխնոլոգիական հարթակի մասին է։
Կենտրոնի հիմքը կդառնա Nvidia-ի մասերից հավաքված նոր գերհամակարգիչը։ Կառավարությունը դրա գնման համար ուղղել է ավելի քան 3,4 միլիարդ դրամ, ինչը համարժեք է մոտ 9 միլիոն դոլարի։ Սա պետության կողմից համալսարանական ՏՏ ենթակառուցվածքներում վերջին տարիների ամենամեծ ներդրումներից մեկն է։
Հնարավորությունների առումով համակարգը զգալիորեն գերազանցում է «Շառլ Ազնավուր» գերհամակարգչին, որը նախկինում տեղադրվել էր Ինժեներական քաղաքում։ Նոր սարքավորումները նախատեսված են տվյալների մեծ զանգվածների հետ աշխատելու և բարդ հաշվարկներ կատարելու համար, ինչը պետք է խթան հաղորդի հայկական բուհերում հետազոտությունների, արհեստական բանականության մշակումների և նոր սերնդի մասնագետների պատրաստման զարգացմանը։

В Ереванском государственном университете уже на следующей неделе откроется Центр искусственного интеллекта. О запуске проекта сообщила министр образования и науки Жанна Андреасян, отметив, что речь идёт не о формальной лаборатории, а о полноценной технологической платформе для науки и образования.
Основой центра станет новый суперкомпьютер, собранный на комплектующих Nvidia. На его закупку правительство направило более 3,4 млрд драмов, что эквивалентно примерно 9 млн долларов. Это одна из самых крупных инвестиций государства в университетскую ИТ-инфраструктуру за последние годы.
По возможностям система заметно превосходит суперкомпьютер «Шарль Азнавур», установленный ранее в Инженерном городке. Новое оборудование рассчитано на работу с большими массивами данных и выполнение сложных вычислений, что должно дать импульс развитию исследований, ИИ-разработок и подготовке специалистов нового поколения в армянских вузах.