Հայաստանում ինքնակամ կառույցների գրանցումն առցանց կադաստրային բյուրոյի միջոցով պետք է ավարտվի մինչև 2026 թվականի վերջը
Նոր նորմերը հստակեցնում են չարտոնագրված շինությունների իրավական կարգավիճակը և դրանց ձևակերպման կարգը
Հայաստանի կառավարությունը փոփոխություններ է կատարել, որոնք կարգավորում են չարտոնագրված շինությունների առցանց գրանցումը և հստակեցնում դրանց իրավական կարգավիճակը։ Այժմ գրանցման ընթացակարգն ավարտված է համարվում փաստաթղթերի փաթեթն առցանց կադաստրային բյուրո ներբեռնելու և Կադաստրի կոմիտեի կողմից հաստատվելու պահից։ Դիմողը ծանուցում է ստանում գրանցման ընդունման կամ մերժման մասին, ինչը ձևականացնում է գործընթացը և այն դարձնում օրինական:
Կադաստրի կոմիտեն իրավունք է ստացել հաստատել կամ մերժել գրանցումը, ինչպես նաև սահմանել ընթացակարգի առանձնահատկությունները պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողերում։ Նոր նորմերը ապահովում են նախկինում չարտոնագրված շինությունների նկատմամբ իրավունքների ձևակերպման միասնական կարգ և հնարավորություն են տալիս օրինականացնել դրանք առանց բյուրոկրատական ձգձգումների:
Ամբողջ ընթացակարգի ավարտման ժամկետը սահմանվել է մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։ Դա իրավական հիմք է ստեղծում ինքնակամ կառույցների սեփականատերերի համար՝ թույլ տալով նրանց ձևակերպել սեփականության իրավունքները և կարգավորել իրենց կառույցների կարգավիճակը օրենքին համապատասխան։ Այս կանոնների ներդրումը կոչված է բարձրացնել թափանցիկությունը և կարգավորել երկրում անշարժ գույքի հաշվառումը:

Registration of Unauthorized Constructions via Online Cadastral Bureau in Armenia Must Be Completed by the End of 2026
New regulations clarify the legal status of unauthorized constructions and the procedure for their registration
The Armenian government has introduced amendments that regulate the online registration of unauthorized constructions and clarify their legal status. Now, the registration procedure is considered complete from the moment the package of documents is uploaded to the online cadastral bureau and approved by the Cadastre Committee. The applicant receives a notification of acceptance or rejection of the registration, which formalizes the process and makes it legal.
The Cadastre Committee has the right to approve or reject registration, as well as establish the specifics of the procedure on state and community-owned lands. The new regulations provide a unified procedure for registering rights to previously unauthorized constructions and make it possible to legalize them without bureaucratic delays.
The deadline for completing the entire procedure is set for December 31, 2026. This creates a legal basis for the owners of unauthorized constructions, allowing them to register property rights and regulate the status of their constructions in accordance with the law. The introduction of these rules is intended to increase transparency and streamline the accounting of real estate in the country.