Հայաստանի կառավարությունը փոփոխություններ է կատարել, որոնք կարգավորում են չարտոնագրված շինությունների առցանց գրանցումը և հստակեցնում դրանց իրավական կարգավիճակը։ Այժմ գրանցման ընթացակարգն ավարտված է համարվում փաստաթղթերի փաթեթն առցանց կադաստրային բյուրո ներբեռնելու և Կադաստրի կոմիտեի կողմից հաստատվելու պահից։ Դիմողը ծանուցում է ստանում գրանցման ընդունման կամ մերժման մասին, ինչը ձևականացնում է գործընթացը և այն դարձնում օրինական:
Կադաստրի կոմիտեն իրավունք է ստացել հաստատել կամ մերժել գրանցումը, ինչպես նաև սահմանել ընթացակարգի առանձնահատկությունները պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողերում։ Նոր նորմերը ապահովում են նախկինում չարտոնագրված շինությունների նկատմամբ իրավունքների ձևակերպման միասնական կարգ և հնարավորություն են տալիս օրինականացնել դրանք առանց բյուրոկրատական ձգձգումների:
Ամբողջ ընթացակարգի ավարտման ժամկետը սահմանվել է մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։ Դա իրավական հիմք է ստեղծում ինքնակամ կառույցների սեփականատերերի համար՝ թույլ տալով նրանց ձևակերպել սեփականության իրավունքները և կարգավորել իրենց կառույցների կարգավիճակը օրենքին համապատասխան։ Այս կանոնների ներդրումը կոչված է բարձրացնել թափանցիկությունը և կարգավորել երկրում անշարժ գույքի հաշվառումը:

Правительство Армении внесло поправки, которые регулируют онлайн-регистрацию несанкционированных построек и уточняют их правовой статус. Теперь процедура регистрации считается завершённой с момента загрузки пакета документов в онлайн-кадастровое бюро и утверждения Комитетом кадастра. Заявитель получает уведомление о принятии или отклонении регистрации, что формализует процесс и делает его законным.
Комитет кадастра получил право одобрять или отклонять регистрацию, а также устанавливать особенности процедуры на землях государственной и общинной собственности. Новые нормы обеспечивают единый порядок оформления прав на ранее несанкционированные постройки и дают возможность легализовать их без бюрократических проволочек.
Срок завершения всей процедуры установлен до 31 декабря 2026 года. Это создаёт юридическую основу для владельцев самостроя, позволяя им оформить права собственности и урегулировать статус своих построек в соответствии с законом. Введение этих правил призвано повысить прозрачность и упорядочить учет объектов недвижимости в стране.