Հայաստանում մշակվում է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման ռազմավարական ծրագիր։ Ինչպես հայտնում են կառավարության մամուլի ծառայությունից, աշխատանքները տարվում են ընթացիկ ձեռքբերումների վերլուծության, առաջնահերթ ուղղությունների որոշման և ռազմավարական նպատակների ձևավորման շրջանակներում։ Առաջիկա ամիսներին նախատեսվում է վերջնականապես համաձայնեցնել գործողությունների պլանը բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ, իսկ փաստաթղթի հաստատումը նախատեսված է 2026 թվականի առաջին կիսամյակում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ընդգծել է, որ թվայնացումը պետք է մնա երկրի բոլոր նախարարությունների և գերատեսչությունների առաջնահերթությունը։ «Չի կարող լինել մի գերատեսչություն, որտեղ թվայնացումը առաջնահերթությունների թվում չէ», — նշել է նա՝ ընդգծելով պետական կառավարման բոլոր ոլորտներում ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման կարևորությունը։
2025 թվականին «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին պետական աջակցության մասին» օրենքի շրջանակներում բիզնեսը ստացել է 8,76 մլրդ դրամ՝ աշխատանքային միգրանտներ ներգրավելու, նոր աշխատակիցներ վարձելու և կադրերի վերապատրաստման համար։ Աջակցություն ստանալու դիմումները ձևակերպվում են էլեկտրոնային հարթակի միջոցով, որն ավտոմատ կերպով հաշվարկում և որոշումներ է կայացնում սուբսիդիաների տրամադրման վերաբերյալ՝ արագացնելով գործընթացը և դարձնելով այն ավելի թափանցիկ։

В Армении разрабатывается стратегическая программа по развитию сферы высоких технологий. Как сообщили в пресс-службе правительства, работа ведётся в рамках анализа текущих достижений, определения приоритетных направлений и формирования стратегических целей. В ближайшие месяцы планируется окончательно согласовать план действий со всеми заинтересованными сторонами, а утверждение документа запланировано на первое полугодие 2026 года.
Премьер-министр Никола Пашинян подчеркнул, что цифровизация должна оставаться приоритетом для всех министерств и ведомств страны. «Не может быть такого ведомства, в котором цифровизация не находится в числе приоритетов», — отметил он, акцентируя внимание на важности внедрения современных технологий во все сферы государственного управления.
В 2025 году в рамках закона «О господдержке сферы высоких технологий» бизнес получил 8,76 млрд драмов для привлечения трудовых мигрантов, найма новых сотрудников и переподготовки кадров. Заявки на получение поддержки оформляются через электронную платформу, которая автоматически рассчитывает и принимает решения о предоставлении субсидий, ускоряя процесс и делая его более прозрачным.