2026 թվականի հունվարի 1-ից Երևանում փոխվել է «Շտապօգնություն» ծառայության կանչերի սպասարկման կարգը։ Այժմ յուրաքանչյուր բնակչի երաշխավորվում է տարեկան 8 անվճար կանչ, 9-րդ կանչից սկսած ծառայությունը դառնում է վճարովի՝ 10 000 դրամ մեկ կանչի համար։ Բացառություններ նախատեսված են արտակարգ դեպքերի համար, ինչպիսիք են ցրտահարությունը, դանակահարությունը և հրազենային վնասվածքները, ինչպես նաև այլ անհետաձգելի իրավիճակները։ Բժշկական բրիգադները հագեցած են տեղում վճարումներ կատարելու սարքավորումներով։
«Շտապօգնություն» ՓԲԸ-ի տնօրեն Ռուբեն Գրիգորյանը նշել է, որ սահմանաչափը գերազանցելը հաճախ կապված է քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող պացիենտների հետ։ Վիճակագրության համաձայն՝ բնակիչների 99%-ը տարեկան 8-ից ավելի կանչ չի օգտագործում։ Նա ընդգծել է, որ նոր միջոցն ուղղված է օգնության ուշացումը կանխելուն նրանց համար, ովքեր իսկապես արտակարգ աջակցության կարիք ունեն։
2025 թվականին ծառայությունն իրականացրել է 307 000 կանչ, ինչը 3%-ով ավելի է, քան 2024-ին, ինչը պայմանավորված է Երևանի բնակչության աճով։ 2026 թվականի սկզբին դիմումների թիվը նվազել է, հատկապես տոնական օրերին։ Բացի այդ, ծառայությունը համալրել է նոր մեքենաների պարկը՝ ժամանակակից սարքավորումներով, այդ թվում՝ էլեկտրական սայլակներով, ինչը բարելավում է սպասարկման որակը։

From January 1, 2026, the procedure for servicing "Ambulance" calls was changed in Yerevan. Now, each resident is guaranteed 8 free calls per year, starting from the 9th call the service becomes paid - 10,000 drams per call. Exceptions are provided for emergency cases, such as frostbite, stab and gunshot wounds, as well as other urgent situations. Medical teams are equipped with equipment for on-site payment.
Ruben Grigoryan, director of CJSC "Ambulance", noted that exceeding the limit is more often associated with patients with chronic diseases. According to statistics, 99% of residents do not use more than 8 calls per year. He stressed that the new measure is aimed at preventing delays in assistance to those who really need emergency support.
In 2025, the service processed 307,000 calls, 3% more than in 2024, which is due to the population growth in Yerevan. At the beginning of 2026, the number of requests decreased, especially during the holidays. In addition, the service has replenished the fleet of new cars with modern equipment, including electric wheelchairs, which improves the quality of service.