2026 թվականի հունվարի 1-ից Երևանում փոխվել է «Շտապօգնություն» ծառայության կանչերի սպասարկման կարգը։ Այժմ յուրաքանչյուր բնակչի երաշխավորվում է տարեկան 8 անվճար կանչ, 9-րդ կանչից սկսած ծառայությունը դառնում է վճարովի՝ 10 000 դրամ մեկ կանչի համար։ Բացառություններ նախատեսված են արտակարգ դեպքերի համար, ինչպիսիք են ցրտահարությունը, դանակահարությունը և հրազենային վնասվածքները, ինչպես նաև այլ անհետաձգելի իրավիճակները։ Բժշկական բրիգադները հագեցած են տեղում վճարումներ կատարելու սարքավորումներով։
«Շտապօգնություն» ՓԲԸ-ի տնօրեն Ռուբեն Գրիգորյանը նշել է, որ սահմանաչափը գերազանցելը հաճախ կապված է քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող պացիենտների հետ։ Վիճակագրության համաձայն՝ բնակիչների 99%-ը տարեկան 8-ից ավելի կանչ չի օգտագործում։ Նա ընդգծել է, որ նոր միջոցն ուղղված է օգնության ուշացումը կանխելուն նրանց համար, ովքեր իսկապես արտակարգ աջակցության կարիք ունեն։
2025 թվականին ծառայությունն իրականացրել է 307 000 կանչ, ինչը 3%-ով ավելի է, քան 2024-ին, ինչը պայմանավորված է Երևանի բնակչության աճով։ 2026 թվականի սկզբին դիմումների թիվը նվազել է, հատկապես տոնական օրերին։ Բացի այդ, ծառայությունը համալրել է նոր մեքենաների պարկը՝ ժամանակակից սարքավորումներով, այդ թվում՝ էլեկտրական սայլակներով, ինչը բարելավում է սպասարկման որակը։

С 1 января 2026 года в Ереване изменили порядок обслуживания вызовов "Скорой помощи". Теперь каждому жителю гарантировано 8 бесплатных вызовов в год, начиная с 9-го вызова услуга становится платной — 10 000 драмов за вызов. Исключения предусмотрены для экстренных случаев, таких как обморожения, ножевые и огнестрельные ранения, а также другие неотложные ситуации. Медицинские бригады оснащены оборудованием для оплаты на месте.
Директор ЗАО «Скорая помощь» Рубен Григорян отметил, что превышение лимита чаще связано с пациентами с хроническими заболеваниями. По статистике, 99% жителей не используют более 8 вызовов в год. Он подчеркнул, что новая мера направлена на предотвращение задержек помощи тем, кто действительно нуждается в экстренной поддержке.
В 2025 году служба обработала 307 000 вызовов, на 3% больше, чем в 2024-м, что связано с ростом населения Еревана. В начале 2026 года количество обращений сократилось, особенно в праздничные дни. Кроме того, служба пополнила парк новых автомобилей с современным оборудованием, включая электрические инвалидные кресла, что улучшает качество обслуживания.