Փետրվարի 15-ից Հայաստանում կգործարկվի 112 արտակարգ ծառայությունների միասնական համարը
Փետրվարի 15-ից Հայաստանում կգործարկվի արտակարգ արձագանքման 112 միասնական հեռախոսահամարը։ Ոստիկանություն և փրկարար ծառայություն մուտք գործող զանգերը կմիավորվեն ՆԳՆ զանգերի մշակման միասնական կենտրոնում, ինչը թույլ կտա ավելի արագ արձագանքել արտակարգ իրավիճակներին։
Քաղաքացիները մեկ զանգով կկարողանան կապ հաստատել ՆԳՆ բոլոր ենթակա ծառայությունների հետ։ Նման մոտեցումն կարագացնի օգնության տրամադրումը, կապահովի ոստիկանության և փրկարարների համատեղ արձագանքումը և կկրճատի դեպքի վայր ժամանելու ժամանակը։
Գերատեսչությունում ընդգծել են, որ նոր համակարգը կբարձրացնի արտակարգ ծառայությունների աշխատանքի արդյունավետությունը և բնակչության անվտանգությունը, իսկ բնակիչները կկարողանան ավելի արագ ստանալ անհրաժեշտ օգնությունը ցանկացած կրիտիկական իրավիճակում։

В Армении заработает единый номер экстренных служб 112 с 15 февраля
С 15 февраля в Армении начнет работу единый телефонный номер экстренного реагирования 112. Звонки, поступающие в полицию и спасательную службу, будут объединены в Единый центр обработки вызовов МВД, что позволит более оперативно реагировать на чрезвычайные ситуации.
Граждане смогут связаться со всеми подведомственными службами МВД одним звонком. Такой подход ускорит оказание помощи, обеспечит совместное реагирование полиции и спасателей и сократит время прибытия на место происшествия.
В ведомстве подчеркнули, что новая система повысит эффективность работы экстренных служб и безопасность населения, а жители смогут быстрее получать необходимую помощь в любых критических ситуациях.