Իրանն ակտիվորեն աշխատում է ավարտելու Հայաստան-Իրան երրորդ բարձրավոլտ գծի կառուցումը, հունվարի 14-ին հայտնել է դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին։ Նրա խոսքով՝ նախագիծը պատրաստ է 93–94%-ով, և դրա գործարկումը թույլ կտա Հայաստանին մեծացնել էլեկտրաէներգիայի արտահանումը Իրան՝ լրացուցիչ գազի դիմաց։
Գծի իրականացումը հատկապես կարևոր է Իրանի հյուսիս-արևմտյան շրջանների համար, որտեղ որոշակի ժամանակահատվածներում էլեկտրաէներգիայի մեծ պահանջարկ կա։ Դեսպանը նշել է, որ կապալառուն բախվել է տեխնիկական դժվարությունների, սակայն քայլեր են ձեռնարկվում աշխատանքների շուտափույթ ավարտման համար։
Ակնկալվում է, որ նախագծի ավարտը կուժեղացնի երկու երկրների էներգետիկ համագործակցությունը և կապահովի էլեկտրաէներգիայի հուսալի մատակարարումը պիկային սպառման շրջաններին, ինչպես նաև կբարելավի Հայաստանի գազամատակարարումը։

Иран активно работает над завершением строительства третьей высоковольтной линии Армения–Иран, сообщил 14 января посол Халил Ширголами. По его словам, проект готов на 93–94%, и его запуск позволит Армении увеличить экспорт электроэнергии в Иран в обмен на дополнительные объемы газа.
Реализация линии особенно важна для северо-западных регионов Ирана, где в определенные периоды наблюдается высокий спрос на электричество. Посол отметил, что подрядчик столкнулся с техническими сложностями, но предпринимаются шаги для скорейшего завершения работ.
Ожидается, что завершение проекта усилит энергетическое сотрудничество двух стран и обеспечит надежные поставки электроэнергии в регионы с пиковым потреблением, а также улучшит газовое снабжение Армении.