Իրանն ակտիվորեն աշխատում է ավարտելու Հայաստան-Իրան երրորդ բարձրավոլտ գծի կառուցումը, հունվարի 14-ին հայտնել է դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին։ Նրա խոսքով՝ նախագիծը պատրաստ է 93–94%-ով, և դրա գործարկումը թույլ կտա Հայաստանին մեծացնել էլեկտրաէներգիայի արտահանումը Իրան՝ լրացուցիչ գազի դիմաց։
Գծի իրականացումը հատկապես կարևոր է Իրանի հյուսիս-արևմտյան շրջանների համար, որտեղ որոշակի ժամանակահատվածներում էլեկտրաէներգիայի մեծ պահանջարկ կա։ Դեսպանը նշել է, որ կապալառուն բախվել է տեխնիկական դժվարությունների, սակայն քայլեր են ձեռնարկվում աշխատանքների շուտափույթ ավարտման համար։
Ակնկալվում է, որ նախագծի ավարտը կուժեղացնի երկու երկրների էներգետիկ համագործակցությունը և կապահովի էլեկտրաէներգիայի հուսալի մատակարարումը պիկային սպառման շրջաններին, ինչպես նաև կբարելավի Հայաստանի գազամատակարարումը։

Iran is actively working to complete the construction of the third high-voltage Armenia-Iran line, Ambassador Khalil Shirgholami announced on January 14. According to him, the project is 93–94% ready, and its launch will allow Armenia to increase electricity exports to Iran in exchange for additional volumes of gas.
The implementation of the line is especially important for the northwestern regions of Iran, where there is a high demand for electricity during certain periods. The ambassador noted that the contractor faced technical difficulties, but steps are being taken to complete the work as soon as possible.
It is expected that the completion of the project will strengthen energy cooperation between the two countries and ensure reliable electricity supplies to regions with peak consumption, as well as improve gas supplies to Armenia.