Հայաստանի իշխանությունները որոշել են թեթևացնել նոր երթուղիներ բացող ավիափոխադրողների կյանքը։ Գլխավոր միջոցը երկրի տարածքի օգտագործման համար օդային վճարից ազատումն է։ Սա ավելի շահավետ կդարձնի նոր չվերթների գործարկումը, իսկ ուղևորների համար կհայտնվեն լրացուցիչ ուղղություններ և պոտենցիալ ավելի էժան տոմսեր։
Ավելի վաղ այն ընկերությունները, որոնք օգտագործում էին անձնակազմով ինքնաթիռի վարձակալություն այլ ընկերությունից (wet leasing), կորցնում էին արտոնության իրավունքը, քանի որ նման չվերթները պաշտոնապես «նոր» չէին համարվում։ Նոր օրենքը թույլ կտա ավիաընկերություններին տարվա ընթացքում կրկին դիմել, որպեսզի նման երթուղիները նորից համարվեն նոր և ազատվեն վճարից։
Բացի այդ, նախատեսվում է ընդլայնել արտոնության ժամկետը. ազատումը հնարավոր կլինի երկարաձգել երկու անգամ 24 ամսով, ինչը հնարավորություն կտա չվճարել վճարը մինչև չորս տարի։ Օրինագիծն արդեն ներկայացվել է խորհրդարան և սպասում է քննարկման։

Армянские власти решили облегчить жизнь авиаперевозчикам, которые открывают новые маршруты. Главная мера — освобождение от воздушного сбора за использование пространства страны. Это сделает запуск новых рейсов более выгодным, а для пассажиров появятся дополнительные направления и потенциально более дешёвые билеты.
Ранее компании, использовавшие аренду самолёта с экипажем у другой фирмы (wet leasing), теряли право на льготу, так как такие рейсы формально не считались «новыми». Новый закон позволит авиакомпаниям повторно подать заявку в течение года, чтобы такие маршруты снова считались новыми и освободились от сбора.
Помимо этого, планируется расширить срок льготы: освобождение можно будет продлевать дважды по 24 месяца, что даст возможность не платить сбор до четырёх лет. Законопроект уже внесён в парламент и ждёт рассмотрения.