Հայաստանում նախատեսվում է ներդնել մեխանիզմ, որով կառուցապատողը պարտավոր կլինի տուգանք վճարել գնորդին, եթե օբյեկտի հանձնման ժամկետները խախտվեն։ Այս մասին հունվարի 14-ին հայտարարել է Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը։ Օրենսդրական փոփոխությունները կանդրադառնան նաև գովազդին. նախագծի մասին տեղեկատվությունը պետք է լիովին համապատասխանի ենթակառուցվածքի և ծառայությունների փաստացի վիճակին, ներառյալ վերելակների աշխատանքը և աղբահանությունը։
Գևորգյանը նշել է, որ 2025 թվականին հանձնաժողովը մոտ 2 միլիարդ դրամի տուգանք է սահմանել, որից ավելի քան 1 միլիարդ դրամը մուտք է եղել բյուջե։ Նա ընդգծել է գյուղատնտեսական ընկերությունների համար նոր կանոնների արդյունավետությունը. փոփոխություններից հետո ֆերմերներին վերադարձվել է 5,2 միլիարդ դրամ՝ ժամկետանց վճարումների դիմաց։
Նոր միջոցառումներն ուղղված են սպառողների իրավունքների պաշտպանությանը և շինարարական շուկայի թափանցիկության բարձրացմանը՝ երաշխավորելով գնորդներին ժամկետների և նախագծերի հայտարարված պայմանների ճշգրիտ պահպանումը։

В Армении планируется ввести механизм, по которому застройщик будет обязан выплачивать штраф покупателю, если сроки сдачи объекта нарушаются. Об этом 14 января заявил председатель Комитета по конкуренции и защите прав потребителей Гегам Геворкян. Законодательные изменения также коснутся рекламы: информация о проекте должна полностью соответствовать фактическому состоянию инфраструктуры и услуг, включая работу лифтов и вывоз мусора.
Геворкян отметил, что в 2025 году комиссия выписала штрафы на сумму около 2 млрд драмов, из которых в бюджет поступило более 1 млрд драмов. Он подчеркнул эффективность новых правил для сельхозкомпаний: после изменений фермерам было возвращено 5,2 млрд драмов за просроченные выплаты.
Новые меры направлены на защиту прав потребителей и повышение прозрачности строительного рынка, гарантируя покупателям точное соблюдение сроков и заявленных условий проектов.