2025 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին Հայաստանում շինարարական աշխատանքների ծավալը կազմել է 644,6 մլրդ դրամ՝ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 20,1%-ով։ Նոյեմբերին ցուցանիշը հասել է 93,2 մլրդ դրամի, ինչը 17,2%-ով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ, հայտնում է հանրապետության վիճակագրական կոմիտեն։
Ամենամեծ ներդրումն ունեցել է պետական բյուջեն՝ 166,4 մլրդ դրամ կամ ընդհանուր ծավալի 25,8%-ը, աճը նախորդ տարվա համեմատ կազմել է 34,6%։ Նշանակալի ծավալ են ապահովել նաև կազմակերպությունները՝ 298,96 մլրդ դրամ (46,4%), բնակչությունը՝ 141,89 մլրդ դրամ (22%), համայնքները և միջազգային վարկերը՝ յուրաքանչյուրը 5,4%։ Նվազում է գրանցվել միայն մարդասիրական օգնության և միջազգային վարկերի գծով։
Գործունեության տեսակներով առաջատար են անշարժ գույքի շինարարությունը (325,57 մլրդ դրամ, 50,5%), տրանսպորտը (83,08 մլրդ դրամ, 12,9%) և կրթական օբյեկտները (72,52 մլրդ դրամ, 11,3%)։ Նման աճը վկայում է ոլորտի կայուն զարգացման և տնտեսության առանցքային ոլորտներում ներդրումների ավելացման մասին։

In January–November 2025, the volume of construction work in Armenia amounted to 644.6 billion drams, an increase of 20.1% compared to the same period in 2024. In November, the figure reached 93.2 billion drams, which is 17.2% more than a year earlier, according to the Statistical Committee of the Republic.
The largest contribution was made by the state budget — 166.4 billion drams, or 25.8% of the total volume, an increase of 34.6% compared to last year. A significant volume was also provided by organizations — 298.96 billion drams (46.4%), the population — 141.89 billion drams (22%), communities and international loans — 5.4% each. A decline was noted only in humanitarian aid and international loans.
Construction of real estate (325.57 billion drams, 50.5%), transport (83.08 billion drams, 12.9%) and educational facilities (72.52 billion drams, 11.3%) are the leading activities. This growth indicates the stable development of the industry and an increase in investment in key sectors of the economy.