2018 թվականից ի վեր Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների թիվն աճել է 1225%-ով կամ ավելի քան 12 անգամ, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՏՏ, արհեստական բանականության և հեռահաղորդակցության ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը։ Այս ընթացքում ոլորտի դրամական շրջանառությունն աճել է 171%-ով, համախառն հասույթը՝ գրեթե չորս անգամ, իսկ աշխատակիցների թիվը՝ ավելի քան հինգ անգամ։
Փաշինյանը ընդգծել է, որ ոլորտի զարգացումը չի սահմանափակվում թվերով. այսօր արբանյակային ինտերնետը հասանելի է ամբողջ Հայաստանում, ներառյալ Starlink ծառայությունները, ինչը նպաստում է տարածաշրջանների համաչափ թվային զարգացմանը։ Վերջերս Երևանի պետական համալսարանում գործարկվել է նաև առաջին պետական գերհամակարգիչը, որը նոր հնարավորություններ է բացում հետազոտությունների և տեխնոլոգիաների համար։
Ռազմավարական զարգացման համատեքստում վարչապետը նշել է հայ-ամերիկյան TRIPP նախագիծը, որն ուղղված է սահմանային և մաքսային հսկողության մեջ բարձր տեխնոլոգիաների ներդրմանը։ Նախատեսվում է այս տեխնոլոգիաների կիրառումը բոլոր անցակետերում, այդ թվում՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում, ինչպես նաև կենսաչափական անձնագրերի համակարգի ներդրումը՝ անվտանգության և արդյունավետության բարձրացման համար։

С 2018 года число компаний в информационно-технологической сфере Армении увеличилось на 1225%, или более чем в 12 раз, заявил премьер-министр Никол Пашинян на встрече с представителями ИТ, искусственного интеллекта и телекоммуникаций. За этот период денежный оборот сектора вырос на 171%, совокупная выручка — почти в четыре раза, а численность сотрудников — более чем в пять раз.
Пашинян подчеркнул, что развитие отрасли не ограничивается цифрами: сегодня по всей Армении доступен спутниковый интернет, включая сервисы Starlink, что способствует равномерному цифровому развитию регионов. Также недавно в Ереванском государственном университете запущен первый государственный суперкомпьютер, открывающий новые возможности для исследований и технологий.
В контексте стратегического развития премьер-министр отметил армяно-американский проект TRIPP, направленный на внедрение высокотехнологичных решений в пограничном и таможенном контроле. Планируется использование этих технологий на всех пунктах пропуска, включая аэропорт «Звартноц», а также внедрение системы биометрических паспортов для повышения безопасности и эффективности.