ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հայտարարել է, որ TRIPP նախագիծն իրականացվում է բացառապես հայ-ամերիկյան համագործակցության ձևաչափով և երրորդ երկրների մասնակցություն չի նախատեսում։ Միևնույն ժամանակ, նախաձեռնության մեկնարկը տարածաշրջանային և միջազգային առավելություններ կբերի՝ անդրադառնալով Ադրբեջանին, Թուրքիային, Վրաստանին, Իրանին, Ռուսաստանին, Կենտրոնական Ասիայի երկրներին և Եվրոպային։
Ռուբինյանը ընդգծել է, որ TRIPP ընկերության ստեղծման սկզբունքների վերաբերյալ վերջին փաստաթուղթը հաստատում է. նախագիծը Հայաստանի տարածքով միջանցքներ չի ենթադրում և լիովին հարգում է երկրի ինքնիշխանությունը։ Իրականացման ընթացքում ապահովվում են անձնագրային և մաքսային հսկողությունը, իսկ անվտանգության ապահովումը դրվում է հայկական մարմինների վրա՝ սահմանապահների և լիազորված գերատեսչությունների ներկայությամբ։
Փոխխոսնակի խոսքով՝ նախագիծը նոր հնարավորություններ կբացի Հայաստանի երկաթուղային կապի համար Իրանի և Ռուսաստանի հետ, ինչպես նաև տրանսպորտային կապեր կստեղծի Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև։ Բոլոր գործընթացները կանցկացվեն Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և իրավասության շրջանակներում՝ առանց ինքնիշխան գործառույթների պատվիրակման։

Vice Speaker of the National Assembly of Armenia Ruben Rubinyan stated that the TRIPP project is being implemented exclusively in the format of Armenian-American cooperation and does not provide for the participation of third countries. At the same time, the launch of the initiative will bring regional and international benefits, affecting Azerbaijan, Turkey, Georgia, Iran, Russia, Central Asian countries and Europe.
Rubinyan emphasized that the recent document on the principles of creating the TRIPP company confirms that the project does not involve corridors through the territory of Armenia and fully respects the country's sovereignty. In the process of implementation, passport and customs control are ensured, and security is assigned to the Armenian authorities with the presence of border guards and authorized departments.
According to the Vice Speaker, the project will open up new opportunities for railway communication between Armenia and Iran and Russia, and will also create transport links between Russia and Turkey. All processes will take place within the territorial integrity and jurisdiction of Armenia, without delegating sovereign functions.