ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հայտարարել է, որ TRIPP նախագիծն իրականացվում է բացառապես հայ-ամերիկյան համագործակցության ձևաչափով և երրորդ երկրների մասնակցություն չի նախատեսում։ Միևնույն ժամանակ, նախաձեռնության մեկնարկը տարածաշրջանային և միջազգային առավելություններ կբերի՝ անդրադառնալով Ադրբեջանին, Թուրքիային, Վրաստանին, Իրանին, Ռուսաստանին, Կենտրոնական Ասիայի երկրներին և Եվրոպային։
Ռուբինյանը ընդգծել է, որ TRIPP ընկերության ստեղծման սկզբունքների վերաբերյալ վերջին փաստաթուղթը հաստատում է. նախագիծը Հայաստանի տարածքով միջանցքներ չի ենթադրում և լիովին հարգում է երկրի ինքնիշխանությունը։ Իրականացման ընթացքում ապահովվում են անձնագրային և մաքսային հսկողությունը, իսկ անվտանգության ապահովումը դրվում է հայկական մարմինների վրա՝ սահմանապահների և լիազորված գերատեսչությունների ներկայությամբ։
Փոխխոսնակի խոսքով՝ նախագիծը նոր հնարավորություններ կբացի Հայաստանի երկաթուղային կապի համար Իրանի և Ռուսաստանի հետ, ինչպես նաև տրանսպորտային կապեր կստեղծի Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև։ Բոլոր գործընթացները կանցկացվեն Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և իրավասության շրջանակներում՝ առանց ինքնիշխան գործառույթների պատվիրակման։

Вице-спикер Национального собрания Армении Рубен Рубинян заявил, что проект TRIPP реализуется исключительно в формате армяно-американского сотрудничества и не предусматривает участие третьих стран. При этом запуск инициативы принесет региональные и международные преимущества, затрагивая Азербайджан, Турцию, Грузию, Иран, Россию, страны Центральной Азии и Европу.
Рубинян подчеркнул, что недавний документ о принципах создания компании TRIPP подтверждает: проект не предполагает коридоров через территорию Армении и полностью соблюдает суверенитет страны. В процессе реализации обеспечиваются паспортный и таможенный контроль, а безопасность возлагается на армянские органы с присутствием пограничников и уполномоченных ведомств.
По словам вице-спикера, проект откроет новые возможности для железнодорожного сообщения Армении с Ираном и Россией, а также создаст транспортные связи между Россией и Турцией. Все процессы будут проходить в рамках территориальной целостности и юрисдикции Армении, без делегирования суверенных функций.