2025 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին Հայաստանում բեռնափոխադրումների ընդհանուր ծավալը կազմել է 15 654 հազար տոննա, ինչը 2,5%-ով ավելի է, քան 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածում։ Միևնույն ժամանակ, ուղևորափոխադրումները կրճատվել են 2,3%-ով և կազմել 218 677,5 հազար մարդ։ Այս մասին հայտնում է հանրապետության վիճակագրական կոմիտեն։
Բեռների հիմնական աճն ապահովել է ավտոմոբիլային տրանսպորտը, որը փոխադրել է 12 311,9 հազար տոննա (+0,9%)։ Երկաթուղային տրանսպորտը ցույց է տվել զգալի աճ՝ 23,5%-ով՝ մինչև 1 640,8 հազար տոննա։ Մայրուղային խողովակաշարերով փոխադրվել է 1 663,5 հազար տոննա (2,1% անկում), իսկ օդային տրանսպորտը ծավալն ավելացրել է մինչև 37,8 հազար տոննա (+1,9%)։
Բեռնաշրջանառությունը ընդհանուր առմամբ կազմել է 3 623 մլն տոննա-կմ՝ նվազելով 2,2%-ով։ Ավտոմոբիլային տրանսպորտը նվազեցրել է ցուցանիշները 10,6%-ով, մայրուղային խողովակաշարերը՝ 2,1%-ով, մինչդեռ երկաթուղիներն աճել են 22,4%-ով, իսկ ավիացիան ցույց է տվել ռեկորդային աճ՝ 79,1%-ով։ Տվյալները վկայում են փոխադրումների կառուցվածքի տեղաշարժի և երկաթուղային և օդային տրանսպորտի աճող դերի մասին։

Общий объем грузоперевозок в Армении за январь‑ноябрь 2025 года достиг 15 654 тыс. тонн, что на 2,5% больше, чем за аналогичный период 2024 года. В то же время пассажироперевозки сократились на 2,3% и составили 218 677,5 тыс. человек. Такие данные приводит Статистический комитет республики.
Основной прирост грузов обеспечил автомобильный транспорт, перевезший 12 311,9 тыс. тонн (+0,9%). Значительный рост показал железнодорожный транспорт — на 23,5% до 1 640,8 тыс. тонн. Магистральные трубопроводы перевезли 1 663,5 тыс. тонн (спад на 2,1%), а воздушный транспорт увеличил объем до 37,8 тыс. тонн (+1,9%).
Грузооборот в целом составил 3 623 млн тонн‑км, уменьшившись на 2,2%. Автомобильный транспорт снизил показатели на 10,6%, магистральные трубопроводы — на 2,1%, тогда как железные дороги выросли на 22,4%, а авиация показала рекордный рост на 79,1%. Данные свидетельствуют о сдвиге в структуре перевозок и растущей роли железнодорожного и воздушного транспорта.