2025 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին Հայաստանում բեռնափոխադրումների ընդհանուր ծավալը կազմել է 15 654 հազար տոննա, ինչը 2,5%-ով ավելի է, քան 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածում։ Միևնույն ժամանակ, ուղևորափոխադրումները կրճատվել են 2,3%-ով և կազմել 218 677,5 հազար մարդ։ Այս մասին հայտնում է հանրապետության վիճակագրական կոմիտեն։
Բեռների հիմնական աճն ապահովել է ավտոմոբիլային տրանսպորտը, որը փոխադրել է 12 311,9 հազար տոննա (+0,9%)։ Երկաթուղային տրանսպորտը ցույց է տվել զգալի աճ՝ 23,5%-ով՝ մինչև 1 640,8 հազար տոննա։ Մայրուղային խողովակաշարերով փոխադրվել է 1 663,5 հազար տոննա (2,1% անկում), իսկ օդային տրանսպորտը ծավալն ավելացրել է մինչև 37,8 հազար տոննա (+1,9%)։
Բեռնաշրջանառությունը ընդհանուր առմամբ կազմել է 3 623 մլն տոննա-կմ՝ նվազելով 2,2%-ով։ Ավտոմոբիլային տրանսպորտը նվազեցրել է ցուցանիշները 10,6%-ով, մայրուղային խողովակաշարերը՝ 2,1%-ով, մինչդեռ երկաթուղիներն աճել են 22,4%-ով, իսկ ավիացիան ցույց է տվել ռեկորդային աճ՝ 79,1%-ով։ Տվյալները վկայում են փոխադրումների կառուցվածքի տեղաշարժի և երկաթուղային և օդային տրանսպորտի աճող դերի մասին։

The total volume of freight transportation in Armenia for January-November 2025 reached 15,654 thousand tons, which is 2.5% more than in the same period of 2024. At the same time, passenger transportation decreased by 2.3% and amounted to 218,677.5 thousand people. Such data is provided by the Statistical Committee of the Republic.
The main increase in cargo was provided by road transport, which transported 12,311.9 thousand tons (+0.9%). Railway transport showed significant growth - by 23.5% to 1,640.8 thousand tons. Main pipelines transported 1,663.5 thousand tons (a decrease of 2.1%), and air transport increased the volume to 37.8 thousand tons (+1.9%).
The cargo turnover as a whole amounted to 3,623 million ton-km, decreasing by 2.2%. Road transport reduced its figures by 10.6%, main pipelines - by 2.1%, while railways grew by 22.4%, and aviation showed a record growth of 79.1%. The data indicate a shift in the structure of transportation and the growing role of rail and air transport.