Հայաստանում վառելիքի գները կտրուկ նվազել են. բենզինն էժանացել է 15,7%-ով, դիզելային վառելիքը՝ 14,6%-ով
Ադրբեջանից Վրաստանի տարածքով մատակարարումները հնարավորություն են տվել նվազեցնել բենզինի և դիզելային վառելիքի արժեքը
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտնել է երկրում վառելիքի գների զգալի նվազման մասին։ Դեկտեմբերի սկզբից A95 մակնիշի բենզինն էժանացել է մեկ լիտրի դիմաց 510-ից 430 դրամ, ինչը կազմում է 15,7% նվազում։ Դիզելային վառելիքը նվազել է մեկ լիտրի դիմաց 480-ից 410 դրամ, կամ 14,6%-ով։ Նախարարը նշել է, որ լցակայանների խոշոր ցանցն արդեն գնում է ադրբեջանական նավթամթերքը և առաջիկա օրերին կսկսի վառելիքը վաճառել նվազեցված գներով։
Գների նվազումը հնարավոր է դարձել Ադրբեջանից Վրաստանի տարածքով երկաթուղային մատակարարումների շնորհիվ։ 2025 թվականի դեկտեմբերի կեսերին Ադրբեջանից Հայաստան է ժամանել 22 վագոնից բաղկացած գնացք՝ 1 218 տոննա բենզինով, իսկ հունվարի սկզբին ճանապարհին է եղել ևս 7 600 տոննա բենզին և դիզելային վառելիք։
Երկաթուղային մատակարարումներն իրականացվում են օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնագրերի, ինչպես նաև ԱՄՆ և Հայաստանի կառավարությունների մասնակցությամբ փոխըմբռնման հուշագրերի շրջանակներում, որոնք ապահովում են վառելիքի կանոնավոր մուտքը և գների կայունացումը ներքին շուկայում։

Цены на топливо в Армении резко упали: бензин подешевел на 15,7%, дизель — на 14,6%
Министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил о заметном снижении цен на топливо в стране. С начала декабря бензин марки А95 подешевел с 510 до 430 драмов за литр, что составляет снижение на 15,7%. Дизельное топливо снизилось с 480 до 410 драмов за литр, или на 14,6%. Министр отметил, что крупная сеть заправок уже закупает азербайджанские нефтепродукты и в ближайшие дни начнёт продавать топливо по сниженным ценам.
Снижение цен стало возможным благодаря железнодорожным поставкам из Азербайджана через Грузию. В середине декабря 2025 года в Армению прибыл состав из 22 вагонов с 1 218 тоннами бензина, а в начале января в пути находились ещё 7 600 тонн бензина и дизельного топлива.
Железнодорожные поставки реализуются в рамках соглашений, достигнутых между Арменией и Азербайджаном в Вашингтоне 8 августа, а также меморандумов о взаимопонимании с участием правительств США и Армении, что обеспечивает регулярное поступление топлива и стабилизацию цен на внутреннем рынке.