Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտնել է երկրում վառելիքի գների զգալի նվազման մասին։ Դեկտեմբերի սկզբից A95 մակնիշի բենզինն էժանացել է մեկ լիտրի դիմաց 510-ից 430 դրամ, ինչը կազմում է 15,7% նվազում։ Դիզելային վառելիքը նվազել է մեկ լիտրի դիմաց 480-ից 410 դրամ, կամ 14,6%-ով։ Նախարարը նշել է, որ լցակայանների խոշոր ցանցն արդեն գնում է ադրբեջանական նավթամթերքը և առաջիկա օրերին կսկսի վառելիքը վաճառել նվազեցված գներով։
Գների նվազումը հնարավոր է դարձել Ադրբեջանից Վրաստանի տարածքով երկաթուղային մատակարարումների շնորհիվ։ 2025 թվականի դեկտեմբերի կեսերին Ադրբեջանից Հայաստան է ժամանել 22 վագոնից բաղկացած գնացք՝ 1 218 տոննա բենզինով, իսկ հունվարի սկզբին ճանապարհին է եղել ևս 7 600 տոննա բենզին և դիզելային վառելիք։
Երկաթուղային մատակարարումներն իրականացվում են օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնագրերի, ինչպես նաև ԱՄՆ և Հայաստանի կառավարությունների մասնակցությամբ փոխըմբռնման հուշագրերի շրջանակներում, որոնք ապահովում են վառելիքի կանոնավոր մուտքը և գների կայունացումը ներքին շուկայում։

Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan announced a noticeable decrease in fuel prices in the country. Since the beginning of December, A95 gasoline has fallen in price from 510 to 430 drams per liter, which is a decrease of 15.7%. Diesel fuel decreased from 480 to 410 drams per liter, or 14.6%. The minister noted that a large network of gas stations is already purchasing Azerbaijani petroleum products and will begin selling fuel at reduced prices in the coming days.
The price reduction was made possible by rail supplies from Azerbaijan via Georgia. In mid-December 2025, a train of 22 wagons with 1,218 tons of gasoline arrived in Armenia, and at the beginning of January, another 7,600 tons of gasoline and diesel fuel were on the way.
Rail supplies are being implemented within the framework of agreements reached between Armenia and Azerbaijan in Washington on August 8, as well as memorandums of understanding with the participation of the US and Armenian governments, which ensures a regular supply of fuel and stabilization of prices in the domestic market.