ԱՄՆ-ը մտադիր է Հայաստանի հետ կնքել խաղաղ միջուկային համագործակցության մասին համաձայնագիր։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ ապագա փաստաթուղթն անվանելով «հիանալի համաձայնագիր»։ Համապատասխան գրառում նա կատարել է Truth Social սոցիալական ցանցում՝ ընդգծելով երկկողմ հարաբերությունների զարգացման կարևորությունը ռազմավարական առումով զգայուն ոլորտում։
Ամերիկացի առաջնորդը նաև հայտնել է, որ փետրվարին ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան։ Թրամփը շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ անցյալ տարվա օգոստոսին ստորագրված խաղաղության համաձայնագրի պահպանման համար։ Նրա խոսքով՝ հակամարտության ավարտը թույլ է տվել անցում կատարել պատերազմից դեպի կայունություն, խաղաղություն և տարածաշրջանի տնտեսական զարգացում։
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի, ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի առաջնորդները ստորագրել են 7 կետից բաղկացած հռչակագիր։ Փաստաթուղթը նախատեսում է Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրում, ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի լուծարում, Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցության զարգացում Հայաստանի տարածքով, ինչպես նաև Հայաստանի համագործակցությունը ԱՄՆ-ի և այլ երկրների հետ TRIPP նախագծի շրջանակներում՝ «Թրամփի երթուղին միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար»։

США намерены заключить с Арменией соглашение о мирном ядерном сотрудничестве. Об этом заявил президент США Дональд Трамп, назвав будущий документ «прекрасным соглашением». Соответствующее сообщение он опубликовал в социальной сети Truth Social, подчеркнув важность развития двусторонних отношений в стратегически чувствительной сфере.
Американский лидер также сообщил, что в феврале вице-президент США Джей Ди Вэнс посетит Армению и Азербайджан. Трамп поблагодарил президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна за соблюдение мирного соглашения, подписанного в августе прошлого года. По его словам, завершение конфликта позволило перейти от войны к стабильности, миру и экономическому развитию региона.
Напомним, что 8 августа 2025 года в Вашингтоне лидеры Армении, США и Азербайджана подписали декларацию из 7 пунктов. Документ предусматривает парафирование мирного соглашения между Ереваном и Баку, роспуск Минского процесса ОБСЕ, развитие транспортного сообщения между Азербайджаном и Нахичеваном через территорию Армении, а также сотрудничество Армении с США и другими странами в рамках проекта TRIPP — «Маршрут Трампа для международного мира и процветания».