Հայաստանի բջջային և ինտերնետ կապի խոշոր օպերատորները 2025 թվականին պետական բյուջե են փոխանցել 42,28 միլիարդ դրամի հարկեր և տուրքեր, վկայում են Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալները։ Վճարումների կառուցվածքում 41,96 միլիարդ դրամը կազմում են հարկերը, 324,3 միլիոն դրամը՝ մաքսատուրքերը։
Հեռահաղորդակցության ընկերությունների շարքում առաջատարը Viva Armenia-ն է՝ 18,77 միլիարդ դրամ վճարումով (16-րդ տեղը խոշոր հարկատուների ընդհանուր վարկանիշում)։ Ucom-ը զբաղեցրել է 26-րդ տեղը՝ 11,91 միլիարդ դրամով, Team Telecom Armenia-ն՝ 31-րդ տեղը՝ 9,85 միլիարդ դրամով, իսկ GNC-Alfa-ն (OVIO ապրանքանիշը)՝ 205-րդ տեղը՝ 1,75 միլիարդ դրամով։
2025 թվականի արդյունքներով Հայաստանի 1000 խոշորագույն հարկատուները բյուջե են փոխանցել ավելի քան 1,95 տրիլիոն դրամ։ Վարկանիշի առաջատարը Mobile Center Art-ն է (77,86 միլիարդ դրամ), երկրորդ տեղում Grand Tobacco-ն է (66,12 միլիարդ դրամ), երրորդ տեղը զբաղեցնում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը (52,16 միլիարդ դրամ)։

Major mobile and internet operators in Armenia transferred 42.28 billion AMD in taxes and duties to the state budget in 2025, according to data from the State Revenue Committee. In the payment structure, 41.96 billion AMD are taxes, and 324.3 million AMD are customs duties.
The leader among telecommunications companies was Viva Armenia, with a payment of 18.77 billion AMD (16th place in the overall ranking of the largest taxpayers). Ucom took 26th place with 11.91 billion AMD, Team Telecom Armenia – 31st place with 9.85 billion AMD, and GNC-Alfa (OVIO brand) – 205th place with 1.75 billion AMD.
At the end of 2025, the 1000 largest taxpayers in Armenia transferred over 1.95 trillion AMD to the budget. The leader of the ranking was Mobile Center Art (77.86 billion AMD), in second place – Grand Tobacco (66.12 billion AMD), and the third place is occupied by the Zangezur Copper-Molybdenum Combine (52.16 billion AMD).