2026 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանի Հանրապետությունում ուժի մեջ է մտել քաղաքացիություն ձեռք բերելու և երկարաձգելու դիմումների ներկայացման նոր կարգը։ Այժմ բոլոր փուլերը՝ դիմումի ձևակերպումից մինչև դրա ստուգումը, տվյալների պահպանումը և փաստաթղթերի բնօրինակները ներկայացնելու համար գրանցումը, իրականացվում են բացառապես mcs-citizenship.am էլեկտրոնային համակարգի միջոցով։ Այս մասին հայտնել է ՀՀ ՆԳՆ ճանապարհորդության և քաղաքացիության ծառայությունը։ Թղթային ձևաչափը գործնականում հանվել է գործընթացից։
Հարթակի միջոցով դիմողները կարող են դիմել քաղաքացիություն ստանալու կամ երկարաձգելու համար, հետևել դիմումի կարգավիճակին, ընտրել այցի օրը փաստաթղթերի բնօրինակները ներկայացնելու և պետական տուրքը վճարելու համար։ Դիմում ներկայացնելու իրավունք ունեն 18 տարեկանից բարձր անձինք՝ օրենքով սահմանված հիմքերի առկայության դեպքում, ներառյալ հայկական ազգությունը, երկարատև բնակությունը երկրում, Հայաստանի քաղաքացու հետ ամուսնությունը, ազգակցական կապերը, փախստականի կամ քաղաքացիություն չունեցող անձի կարգավիճակը, ինչպես նաև կորցրած քաղաքացիության վերականգնումը։
Դիմումների քննարկման ժամկետը կազմում է մինչև 90 աշխատանքային օր՝ դրանք միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն մուտք լինելու պահից։ Պետական տուրքի չափը սահմանվել է 50 000 դրամի մակարդակում՝ քաղաքացիություն ձեռք բերելիս և 150 000 դրամ՝ այն վերականգնելիս։ Առցանց դիմում ներկայացնելուց հետո դիմողը պարտավոր է անձամբ ներկայացնել փաստաթղթերի բնօրինակները ընտրված ստորաբաժանում կամ հյուպատոսություն։ Ոչ հայկական ծագում ունեցող անձինք լրացուցիչ հանձնում են 33 հարցից բաղկացած թեստ՝ Սահմանադրության և հայերենի իմացության վերաբերյալ։ Հարցաթերթիկում սխալներ թույլ տալու դեպքում տվյալները լրացվում են նորից, իսկ տուրքը վճարվում է կրկին։

From January 1, 2026, a new procedure for applying for the acquisition and extension of citizenship came into force in the Republic of Armenia. Now all stages — from applying to verifying it, storing data, and registering for the submission of original documents — are carried out exclusively through the electronic system mcs-citizenship.am. This was announced by the Travel and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs of Armenia. The paper format has effectively been removed from the process.
Through the platform, applicants can apply for citizenship or its extension, track the status of consideration, select a date to visit for providing original documents, and pay the state fee. Individuals over 18 years of age are entitled to apply if there are legal grounds, including Armenian nationality, long-term residence in the country, marriage to an Armenian citizen, family ties, refugee or stateless person status, as well as restoration of lost citizenship.
The processing time for applications is up to 90 working days from the date of their receipt by the Migration and Citizenship Service. The amount of the state fee is set at 50,000 drams for the acquisition of citizenship and 150,000 drams for its restoration. After online submission, the applicant is obliged to personally provide the original documents to the selected department or consulate. Persons without Armenian origin additionally take a test of 33 questions on knowledge of the Constitution and the Armenian language. If there are errors in the questionnaire, the data is re-entered, and the fee is paid again.