2026 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանի Հանրապետությունում ուժի մեջ է մտել քաղաքացիություն ձեռք բերելու և երկարաձգելու դիմումների ներկայացման նոր կարգը։ Այժմ բոլոր փուլերը՝ դիմումի ձևակերպումից մինչև դրա ստուգումը, տվյալների պահպանումը և փաստաթղթերի բնօրինակները ներկայացնելու համար գրանցումը, իրականացվում են բացառապես mcs-citizenship.am էլեկտրոնային համակարգի միջոցով։ Այս մասին հայտնել է ՀՀ ՆԳՆ ճանապարհորդության և քաղաքացիության ծառայությունը։ Թղթային ձևաչափը գործնականում հանվել է գործընթացից։
Հարթակի միջոցով դիմողները կարող են դիմել քաղաքացիություն ստանալու կամ երկարաձգելու համար, հետևել դիմումի կարգավիճակին, ընտրել այցի օրը փաստաթղթերի բնօրինակները ներկայացնելու և պետական տուրքը վճարելու համար։ Դիմում ներկայացնելու իրավունք ունեն 18 տարեկանից բարձր անձինք՝ օրենքով սահմանված հիմքերի առկայության դեպքում, ներառյալ հայկական ազգությունը, երկարատև բնակությունը երկրում, Հայաստանի քաղաքացու հետ ամուսնությունը, ազգակցական կապերը, փախստականի կամ քաղաքացիություն չունեցող անձի կարգավիճակը, ինչպես նաև կորցրած քաղաքացիության վերականգնումը։
Դիմումների քննարկման ժամկետը կազմում է մինչև 90 աշխատանքային օր՝ դրանք միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն մուտք լինելու պահից։ Պետական տուրքի չափը սահմանվել է 50 000 դրամի մակարդակում՝ քաղաքացիություն ձեռք բերելիս և 150 000 դրամ՝ այն վերականգնելիս։ Առցանց դիմում ներկայացնելուց հետո դիմողը պարտավոր է անձամբ ներկայացնել փաստաթղթերի բնօրինակները ընտրված ստորաբաժանում կամ հյուպատոսություն։ Ոչ հայկական ծագում ունեցող անձինք լրացուցիչ հանձնում են 33 հարցից բաղկացած թեստ՝ Սահմանադրության և հայերենի իմացության վերաբերյալ։ Հարցաթերթիկում սխալներ թույլ տալու դեպքում տվյալները լրացվում են նորից, իսկ տուրքը վճարվում է կրկին։

С 1 января 2026 года в Республике Армения вступил в силу новый порядок подачи заявлений на приобретение и продолжение гражданства. Теперь все этапы — от оформления заявки до её проверки, хранения данных и записи на подачу оригиналов документов — осуществляются исключительно через электронную систему mcs-citizenship.am. Об этом сообщила Служба путешествий и гражданства МВД Армении. Бумажный формат фактически выведен из процесса.
Через платформу заявители могут подать заявление на получение или продление гражданства, отслеживать статус рассмотрения, выбрать дату визита для предоставления оригиналов документов и оплатить государственную пошлину. Подать заявку вправе лица старше 18 лет при наличии установленных законом оснований, включая армянскую национальность, длительное проживание в стране, брак с гражданином Армении, родственные связи, статус беженца или лица без гражданства, а также восстановление утраченного гражданства.
Срок рассмотрения заявлений составляет до 90 рабочих дней с момента их поступления в Службу миграции и гражданства. Размер госпошлины установлен на уровне 50 000 драмов при приобретении гражданства и 150 000 драмов при его восстановлении. После онлайн-подачи заявитель обязан лично предоставить оригиналы документов в выбранном подразделении или консульстве. Лица без армянского происхождения дополнительно сдают тест из 33 вопросов на знание Конституции и армянского языка. При ошибках в анкете данные заполняются заново, а пошлина оплачивается повторно.