Վերջին հինգ տարում Հայաստանում գրեթե կիսով չափ կրճատվել է աշխատանք փնտրողների, ինչպես նաև պաշտոնապես գրանցված գործազուրկների թիվը։ Այս մասին հայտնել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ նշելով, որ դրական դինամիկան պահպանվում է նաև վերջին ամիսներին։ Նրա խոսքով, նոր աշխատատեղերի ստեղծման մասին տվյալները ուղղակիորեն հաստատվում են հաշվառման կանգնած քաղաքացիների թվի նվազմամբ։
Նախարարն ընդգծել է, որ զբաղվածության թեմայի շուրջ հաճախ «տեղեկատվական աղմուկ» է առաջանում, սակայն չոր վիճակագրությունը խոսում է ինքն իրենով։ Որպես հաստատում՝ Թորոսյանը հրապարակել է դիագրամ՝ ըստ տարեվերջի Եկամտային սոցիալական ծառայությունում որպես աշխատանք փնտրող և գործազուրկ գրանցված քաղաքացիների թվով։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության տվյալներով, 2025 թվականի արդյունքներով Հայաստանում հաշվվել է 46 508 աշխատանք փնտրող և 32 974 գործազուրկ։ Համեմատության համար նշենք, որ մեկ տարի առաջ այդ ցուցանիշները կազմել են համապատասխանաբար 86 396 և 58 173 մարդ։ Գերատեսչությունում կարծում են, որ նման թվերը արտացոլում են զբաղվածության կայուն աճը և իրականացվող սոցիալական և տնտեսական քաղաքականության արդյունավետությունը։

За последние пять лет в Армении почти в два раза сократилось число людей, ищущих работу, а также официально зарегистрированных безработных. Об этом сообщил министр труда и по социальным вопросам Арсен Торосян, отметив, что положительная динамика сохраняется и в последние месяцы. По его словам, данные о создании новых рабочих мест напрямую подтверждаются снижением числа граждан, стоящих на учёте.
Министр подчеркнул, что вокруг темы занятости нередко возникает «информационный шум», однако сухая статистика говорит сама за себя. В качестве подтверждения Торосян опубликовал диаграмму с числом граждан, зарегистрированных в Единой социальной службе как ищущие работу и безработные, по состоянию на конец каждого года.
Согласно данным Минсоца, по итогам 2025 года в Армении насчитывалось 46 508 ищущих работу и 32 974 безработных. Для сравнения, годом ранее эти показатели составляли 86 396 и 58 173 человека соответственно. В ведомстве считают, что такие цифры отражают устойчивый рост занятости и эффективность проводимой социальной и экономической политики.