Idram-ը և WeChat Pay-ը միավորվում են Հայաստանում․ Չինաստանից զբոսաշրջիկների համար վճարումը կդառնա ավելի հեշտ
Գործընկերությունը WeChat Pay-ի օգտատերերին թույլ կտա գնումները վճարել Idram-ի QR կոդերով 26 000 կետերում
Idram-ը՝ հայկական առաջատար ֆինտեխ ընկերությունը, հայտարարել է WeChat Pay-ի հետ ռազմավարական գործընկերության մասին։ Այժմ Չինաստանից զբոսաշրջիկներն ու այցելուները կկարողանան Հայաստանում վճարել ապրանքների և ծառայությունների համար՝ WeChat հավելվածի միջոցով սկանավորելով Idram-ի QR կոդերը։ Ինտեգրացիան կընդգրկի ավելի քան 26 000 առևտրային կետ և կբարձրացնի անկանխիկ վճարումների հարմարավետությունը զբոսաշրջային և սպասարկման ոլորտներում։
Idram-ի տնօրեն Arsen Kdenyan-ի խոսքով՝ միջազգային վճարային համակարգերի հետ համագործակցությունը նոր հնարավորություններ է բացում բիզնեսի և զբոսաշրջիկների համար, ինչպես նաև ռազմավարական քայլ է հայկական ֆինտեխ էկոհամակարգի գլոբալ ինտեգրման ուղղությամբ։ Հետագայում նախատեսվում է, որ Idram-ի օգտատերերը կկարողանան Չինաստանում վճարումներ կատարել WeChat-ի QR կոդերի միջոցով, ինչը կընդլայնի հարթակի միջազգային գործառույթները։
WeChat Pay-ի ներկայացուցիչներն ընդգծել են, որ սա ընկերության առաջին կարևոր գործընկերությունն է Կովկասում։ Այն կապահովի չինացի օգտատերերի համար ծանոթ և հարմար վճարման գործընթաց և կամրապնդի Հայաստանի ու Չինաստանի միջև տնտեսական, առևտրային և մշակութային կապերը՝ հաստատելով Idram-ի նորարարական դերը թվային վճարումների միջազգային հարթակում։

Idram and WeChat Pay Join Forces in Armenia: Payments for Tourists from China Will Become Easier
The partnership will allow WeChat Pay users to pay for purchases through 26,000 Idram QR code points
Idram, a leading Armenian fintech company, has announced a strategic partnership with WeChat Pay. Now tourists and visitors from China will be able to pay for goods and services in Armenia by scanning Idram QR codes through the WeChat app. The integration will cover more than 26,000 retail locations and improve the convenience of cashless payments in the tourism and service sectors.
According to Idram Director Arsen KdenyAn, cooperation with international payment systems opens up new opportunities for businesses and tourists, and is also a strategic step toward the global integration of the Armenian fintech ecosystem. In the future, it is planned that Idram users will be able to make payments in China through WeChat QR codes, which will expand the platform's international functionality.
WeChat Pay representatives emphasized that this is the company's first key partnership in the Caucasus. It will provide a familiar and convenient payment process for Chinese users and strengthen economic, trade, and cultural ties between Armenia and China, confirming Idram's innovative role in the international digital payments arena.