Ամերիկյան Firebird ընկերությունը և ԱՄՆ կառավարությունը հայտարարել են Հայաստանում արհեստական բանականության ենթակառուցվածքի զարգացման լայնածավալ նախագծի երկրորդ փուլի մեկնարկի մասին։ Ներդրումների ընդհանուր ծավալը գնահատվում է 4 միլիարդ դոլար, և նախագիծը, կողմերի հայտարարությունների համաձայն, երկիրը պետք է դուրս բերի աշխարհի խոշորագույն արհեստական բանականության կլաստերների լավագույն հնգյակ՝ մեկ շնչի հաշվով։ Նոր փուլի մեկնարկի մասին հայտարարվել է փետրվարի 10-ին՝ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Երևան կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ։
Առանցքային տարրը մինչև 2026 թվականի վերջը Հայաստանում 50 000 գրաֆիկական պրոցեսորների տեղադրումն է։ Ընդլայնումը հնարավոր է դարձել այն բանից հետո, երբ ամերիկյան կարգավորողները հավանություն տվեցին NVIDIA GB300-ի նորագույն սերնդի ևս 41 000 չիպերի արտահանմանը։ Նախագիծն արդեն անվանվել է երկրի պատմության մեջ ամենամեծ տեխնոլոգիական ներդրումը։ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանում ձևավորվում է լիարժեք «արհեստական բանականության գործարան» և ժամանակակից տվյալների կենտրոն, որոնք դարձել են կիսահաղորդիչների վերաբերյալ հայ-ամերիկյան հուշագրի գործնական շարունակությունը։
Firebird-ում նշում են, որ նոր կլաստերը Հայաստանը վերածում է գերհամակարգչային հզորությունների գլոբալ հանգույցի։ Երկրորդ փուլը հաջորդում է առաջինին, որը գնահատվում էր 500 միլիոն դոլար, և հիմք է դնում կենսատեխնոլոգիաների, ռոբոտաշինության և տիեզերական հետազոտությունների զարգացման համար։ Փորձագետները ընդգծում են, որ ԱՄՆ-ի կողմից նման չիպերի արտահանման թույլտվությունը վկայում է նախագծի նկատմամբ վստահության բարձր մակարդակի մասին և կարող է երկարաժամկետ փոխակերպող ազդեցություն ունենալ երկրի տնտեսության վրա։

The American company Firebird and the U.S. government have announced the launch of the second phase of a large-scale project to develop artificial intelligence infrastructure in Armenia. The total investment is estimated at $4 billion, and the project itself, according to the parties involved, should put the country in the top 5 largest AI clusters in the world in terms of per capita. The start of the new phase was announced on February 10 during an official visit to Yerevan by U.S. Vice President J. D. Vance.
A key element will be the deployment of 50,000 graphics processors in Armenia by the end of 2026. The expansion became possible after American regulators approved the export of another 41,000 NVIDIA GB300 chips of the latest generation. The project has already been called the largest technology investment in the country's history. According to Nikol Pashinyan, a full-fledged "AI factory" and a modern data center are being formed in Armenia, which have become a practical continuation of the Armenian-American memorandum on semiconductors.
Firebird notes that the new cluster is turning Armenia into a global hub for supercomputing power. The second phase follows the first, estimated at $500 million, and lays the foundation for the development of biotechnology, robotics, and space research. Experts emphasize that the U.S. permission to export such chips demonstrates a high level of confidence in the project and could have a long-term transformative effect on the country's economy.