YouTube-ը պաշտոնապես հայտարարել է Հայաստանում YouTube Partner Program-ի գործարկման մասին։ Արդեն 2026 թվականի գարնանը տեղացի հեղինակները հնարավորություն կունենան միանալ ծրագրին և օրինական կերպով դրամայնացնել իրենց բովանդակությունը՝ եկամուտ ստանալով անմիջապես հարթակից։ Այս մասին ասվում է ընկերության հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է YouTube-ի պաշտոնական բլոգում։
YPP-ին միանալուց հետո հայ ստեղծողները հասանելիություն կստանան եկամտի բոլոր հիմնական աղբյուրներին՝ գովազդին, վճարովի բաժանորդագրություններին, ինչպես նաև դրամայնացման այլ գործիքներին: Բացի այդ, նրանք կդառնան ավելի քան 3 միլիոն հեղինակներից բաղկացած գլոբալ համայնքի մի մասը, որոնց համար YouTube-ը վաղուց արդեն հոբբիից վերածվել է լիարժեք բիզնեսի և եկամտի հիմնական աղբյուրի:
Ընկերությունում ընդգծում են, որ հենց բովանդակություն ստեղծողներն են հարթակի հաջողության հիմքում։ YouTube-ի տվյալներով՝ վերջին չորս տարում աշխարհի հեղինակներին, արտիստներին և մեդիաընկերություններին վճարվել է ավելի քան 100 միլիարդ դոլար։ Հայաստանում դրամայնացման գործարկումը տեղացի բլոգերների համար բացում է աճի և հարթակի գլոբալ էկոհամակարգին ինտեգրվելու նոր հնարավորություններ։

YouTube has officially announced the launch of the YouTube Partner Program in Armenia. As early as spring 2026, local creators will be able to join the program and legally monetize their content, receiving income directly from the platform. This is stated in the company's statement, published on the official YouTube blog.
After joining YPP, Armenian creators will gain access to all key sources of income — advertising, paid subscriptions, as well as other monetization tools. In addition, they will become part of a global community of more than 3 million creators, for whom YouTube has long turned from a hobby into a full-fledged business and the main source of income.
The company emphasizes that content creators are the foundation of the platform's success. According to YouTube, over the past four years, more than $100 billion has been paid to creators, artists, and media companies worldwide. The launch of monetization in Armenia opens up new opportunities for local bloggers to grow and integrate into the global platform ecosystem.