YouTube-ը պաշտոնապես հայտարարել է Հայաստանում YouTube Partner Program-ի գործարկման մասին։ Արդեն 2026 թվականի գարնանը տեղացի հեղինակները հնարավորություն կունենան միանալ ծրագրին և օրինական կերպով դրամայնացնել իրենց բովանդակությունը՝ եկամուտ ստանալով անմիջապես հարթակից։ Այս մասին ասվում է ընկերության հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է YouTube-ի պաշտոնական բլոգում։
YPP-ին միանալուց հետո հայ ստեղծողները հասանելիություն կստանան եկամտի բոլոր հիմնական աղբյուրներին՝ գովազդին, վճարովի բաժանորդագրություններին, ինչպես նաև դրամայնացման այլ գործիքներին: Բացի այդ, նրանք կդառնան ավելի քան 3 միլիոն հեղինակներից բաղկացած գլոբալ համայնքի մի մասը, որոնց համար YouTube-ը վաղուց արդեն հոբբիից վերածվել է լիարժեք բիզնեսի և եկամտի հիմնական աղբյուրի:
Ընկերությունում ընդգծում են, որ հենց բովանդակություն ստեղծողներն են հարթակի հաջողության հիմքում։ YouTube-ի տվյալներով՝ վերջին չորս տարում աշխարհի հեղինակներին, արտիստներին և մեդիաընկերություններին վճարվել է ավելի քան 100 միլիարդ դոլար։ Հայաստանում դրամայնացման գործարկումը տեղացի բլոգերների համար բացում է աճի և հարթակի գլոբալ էկոհամակարգին ինտեգրվելու նոր հնարավորություններ։

YouTube официально объявил о запуске YouTube Partner Program в Армении. Уже весной 2026 года местные авторы смогут подключаться к программе и легально монетизировать свой контент, получая доход напрямую от платформы. Об этом говорится в заявлении компании, опубликованном в официальном блоге YouTube.
После подключения к YPP армянские креаторы получат доступ ко всем ключевым источникам дохода — рекламе, платным подпискам, а также другим инструментам монетизации. Кроме того, они станут частью глобального сообщества из более чем 3 млн авторов, для которых YouTube давно превратился из хобби в полноценный бизнес и основной источник заработка.
В компании подчёркивают, что именно создатели контента лежат в основе успеха платформы. По данным YouTube, за последние четыре года авторам, артистам и медиакомпаниям по всему миру было выплачено свыше $100 млрд. Запуск монетизации в Армении открывает для местных блогеров новые возможности роста и интеграции в глобальную экосистему платформы.