ԱՄՆ-ն Հայաստան կբերի ապագայի ատոմը. Փոքր ռեակտորներ 9 միլիարդ դոլարով
Վաշինգտոնը պատրաստ է Երևանին փոխանցել հազվագյուտ միջուկային տեխնոլոգիաներ և գործարկել էներգետիկ լայնածավալ նախագծեր
Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն մոտ են խաղաղ ատոմի ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրին: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դի Վենսը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն, որով ավարտվել են այսպես կոչված 123 Agreement-ի շուրջ բանակցությունները: Հայաստանի վարչապետի խոսքով՝ փաստաթուղթն ուղղված է երկրի էներգետիկայի դիվերսիֆիկացմանը և անվտանգ ու նորարարական տեխնոլոգիաների ներգրավմանը:
Համաձայնագրի առանցքային արդյունքը կարող է լինել ամերիկյան փոքր մոդուլային ռեակտորների մատակարարումը Հայաստան: Ջեյմս Դի Վենսը հայտարարել է, որ խոսքը մոտ 9 միլիարդ դոլարի ներդրումների մասին է. մոտ 5 միլիարդ դոլարը կուղղվի սարքավորումների մատակարարմանը, իսկ ևս 4 միլիարդ դոլարը՝ ռեակտորների վառելիքի և սպասարկման երկարաժամկետ պայմանագրերին: Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն չափազանց հազվադեպ է նման տեխնոլոգիաներ փոխանցում այլ երկրներին, ինչն էլ խոսում է վստահության բարձր մակարդակի մասին:
Ըստ ամերիկյան կողմի գնահատականի՝ նախագիծը կամրապնդի Հայաստանի էներգետիկ կայունությունն ու անվտանգությունը, ինչպես նաև զգալի թվով աշխատատեղեր կստեղծի: Ավելի վաղ Վենսը նշել էր, որ Հայաստանը կարող է դառնալ տարածաշրջանի կարևոր տնտեսական հենարան, իսկ էներգետիկայի զարգացումը կարող է աջակցել երկարաժամկետ խաղաղությանը և ապահովել Հայաստանի և ԱՄՆ-ի փոխադարձ բարգավաճումը:

The US to bring the atom of the future to Armenia: small reactors for $9 billion
Washington is ready to transfer rare nuclear technologies to Yerevan and launch large-scale energy projects
Armenia and the United States have reached the final stretch of an agreement on cooperation in the field of peaceful atom. Prime Minister Nikol Pashinyan and US Vice President James D. Vance signed a joint statement on the completion of negotiations on the so-called 123 Agreement. According to the Armenian Prime Minister, the document is aimed at diversifying the country's energy sector and attracting safe and innovative technologies.
The key outcome of the agreement may be the supply of American small modular reactors to Armenia. James D. Vance said that we are talking about investments in the amount of about $9 billion: about $5 billion will be for the supply of equipment, and another $4 billion for long-term contracts for fuel and reactor maintenance. He stressed that the United States rarely transfers such technologies to other countries, which indicates a high level of trust.
According to the American side, the project will strengthen Armenia's energy stability and security, as well as create a significant number of jobs. Earlier, Vance noted that Armenia could become an important economic pillar of the region, and the development of energy could support long-term peace and ensure mutual prosperity of Armenia and the United States.