Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն մոտ են խաղաղ ատոմի ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրին: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դի Վենսը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն, որով ավարտվել են այսպես կոչված 123 Agreement-ի շուրջ բանակցությունները: Հայաստանի վարչապետի խոսքով՝ փաստաթուղթն ուղղված է երկրի էներգետիկայի դիվերսիֆիկացմանը և անվտանգ ու նորարարական տեխնոլոգիաների ներգրավմանը:
Համաձայնագրի առանցքային արդյունքը կարող է լինել ամերիկյան փոքր մոդուլային ռեակտորների մատակարարումը Հայաստան: Ջեյմս Դի Վենսը հայտարարել է, որ խոսքը մոտ 9 միլիարդ դոլարի ներդրումների մասին է. մոտ 5 միլիարդ դոլարը կուղղվի սարքավորումների մատակարարմանը, իսկ ևս 4 միլիարդ դոլարը՝ ռեակտորների վառելիքի և սպասարկման երկարաժամկետ պայմանագրերին: Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն չափազանց հազվադեպ է նման տեխնոլոգիաներ փոխանցում այլ երկրներին, ինչն էլ խոսում է վստահության բարձր մակարդակի մասին:
Ըստ ամերիկյան կողմի գնահատականի՝ նախագիծը կամրապնդի Հայաստանի էներգետիկ կայունությունն ու անվտանգությունը, ինչպես նաև զգալի թվով աշխատատեղեր կստեղծի: Ավելի վաղ Վենսը նշել էր, որ Հայաստանը կարող է դառնալ տարածաշրջանի կարևոր տնտեսական հենարան, իսկ էներգետիկայի զարգացումը կարող է աջակցել երկարաժամկետ խաղաղությանը և ապահովել Հայաստանի և ԱՄՆ-ի փոխադարձ բարգավաճումը:

Армения и США вышли на финишную прямую по соглашению о сотрудничестве в сфере мирного атома. Премьер-министр Никол Пашинян и вице-президент США Джеймс Ди Вэнс подписали совместное заявление о завершении переговоров по так называемому 123 Agreement. По словам армянского премьера, документ направлен на диверсификацию энергетики страны и привлечение безопасных и инновационных технологий.
Ключевым итогом соглашения может стать поставка в Армению американских малых модульных реакторов. Джеймс Ди Вэнс заявил, что речь идёт об инвестициях на сумму около $9 млрд: порядка $5 млрд придётся на поставку оборудования, а ещё $4 млрд — на долгосрочные контракты по топливу и обслуживанию реакторов. Он подчеркнул, что США крайне редко передают такие технологии другим странам, что говорит о высоком уровне доверия.
По оценке американской стороны, проект усилит энергетическую стабильность и безопасность Армении, а также создаст значительное число рабочих мест. Ранее Вэнс отмечал, что Армения может стать важной экономической опорой региона, а развитие энергетики способно поддержать долгосрочный мир и обеспечить взаимное процветание Армении и США.