Հայ-ամերիկյան տեխնոլոգիական գագաթնաժողովը նշել է համագործակցության կոնկրետ ուղղությունները: Shield AI-ը միջազգային զարգացման գծով ավագ տնօրեն Քրիս Բրինկլիի միջոցով հայտարարել է Հայաստանի հետ համագործակցության մասին պաշտպանական ոլորտում:
Ընկերությունը ուսումնասիրում է տեղական ավիացիոն բաղադրիչներ արտադրողների հետ գործընկերությունը V-BAT անօդաչու թռչող սարքերի և այլ հարթակների համար, ինչպես նաև առաջարկում է Hivemind ինքնավարության ծրագրային ապահովում՝ համակարգերի ինտելեկտը բարձրացնելու համար:
Synopsys Armenia-ն՝ Երվանդ Զորյանի գլխավորությամբ, ներկայացրել է կիսահաղորդիչների և արհեստական ​​ինտելեկտի նախագծման ոլորտում իրականացվող նախագծերը։ Հայտարարվել է Nvidia-ի հետ ռազմավարական գործընկերության մասին՝ GPU-ի վրա հիմնված լուծումներ գործարկելու համար: Ընդ որում, NVIDIA-ն ներդրումներ է կատարել ընկերությունում և դարձել դրա համասեփականատերը:
Ինքը՝ Nvidia-ն, ուժեղացնում է իր ներկայությունը Հայաստանում ներդրումների և տեխնոլոգիական դաշինքների միջոցով: Խոսքը ոչ միայն համատեղ արտադրանքի, այլև արհեստական ​​ինտելեկտի և միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում երկարաժամկետ էկոհամակարգի ձևավորման մասին է:

The Armenian-American Technology Summit outlined specific areas of cooperation. Shield AI, through its Senior Director of International Development Chris Brinkley, announced collaboration with Armenia in the defense sector.
The company is exploring partnerships with local manufacturers of aviation components for V-BAT drones and other platforms, as well as offering Hivemind autonomy software to enhance the intelligence of systems.
Synopsys Armenia, led by Yervand Zoryan, presented projects in the field of semiconductor design and artificial intelligence. A strategic partnership with Nvidia was announced to launch GPU-based solutions. NVIDIA has invested in the company and become its co-owner.
Nvidia itself is strengthening its presence in Armenia through investments and technological alliances. This includes not only joint products but also the formation of a long-term ecosystem in the field of AI and microelectronics.