Հայ-ամերիկյան տեխնոլոգիական գագաթնաժողովը նշել է համագործակցության կոնկրետ ուղղությունները: Shield AI-ը միջազգային զարգացման գծով ավագ տնօրեն Քրիս Բրինկլիի միջոցով հայտարարել է Հայաստանի հետ համագործակցության մասին պաշտպանական ոլորտում:
Ընկերությունը ուսումնասիրում է տեղական ավիացիոն բաղադրիչներ արտադրողների հետ գործընկերությունը V-BAT անօդաչու թռչող սարքերի և այլ հարթակների համար, ինչպես նաև առաջարկում է Hivemind ինքնավարության ծրագրային ապահովում՝ համակարգերի ինտելեկտը բարձրացնելու համար:
Synopsys Armenia-ն՝ Երվանդ Զորյանի գլխավորությամբ, ներկայացրել է կիսահաղորդիչների և արհեստական ​​ինտելեկտի նախագծման ոլորտում իրականացվող նախագծերը։ Հայտարարվել է Nvidia-ի հետ ռազմավարական գործընկերության մասին՝ GPU-ի վրա հիմնված լուծումներ գործարկելու համար: Ընդ որում, NVIDIA-ն ներդրումներ է կատարել ընկերությունում և դարձել դրա համասեփականատերը:
Ինքը՝ Nvidia-ն, ուժեղացնում է իր ներկայությունը Հայաստանում ներդրումների և տեխնոլոգիական դաշինքների միջոցով: Խոսքը ոչ միայն համատեղ արտադրանքի, այլև արհեստական ​​ինտելեկտի և միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում երկարաժամկետ էկոհամակարգի ձևավորման մասին է:

Армяно-американский технологический саммит обозначил конкретные направления сотрудничества. Shield AI через старшего директора по международному развитию Криса Бринкли заявила о взаимодействии с Арменией в оборонной сфере.
Компания изучает партнёрство с местными производителями авиационных компонентов для беспилотников V-BAT и других платформ, а также предлагает программное обеспечение автономности Hivemind для повышения интеллектуальности систем.
Synopsys Armenia во главе с Ервандом Зоряном представила проекты в области проектирования полупроводников и искусственного интеллекта. Объявлено о стратегическом партнёрстве с Nvidia для запуска решений на базе GPU. При этом NVIDIA инвестировала в компанию и стала её совладельцем.
Сама Nvidia усиливает присутствие в Армении через инвестиции и технологические альянсы. Речь идёт не только о совместных продуктах, но и о формировании долгосрочной экосистемы в сфере ИИ и микроэлектроники.