Հայաստանը ԱՄՆ-ի աջակցությամբ մաքսային և սահմանային ենթակառուցվածքներին կից գործարկում է մոնիտորինգի կենտրոն։ Պետական եկամուտների կոմիտեի ղեկավար Էդուարդ Հակոբյանի խոսքով՝ համակարգը հնարավորություն կտա իրական ժամանակում կենտրոնացված կերպով հետևել երկրի անցակետերում գտնվող բոլոր ռենտգենյան սկաներների տվյալներին։ Կառավարումն իրականացվելու է Երևանից։
Ծրագիրն իրականացվում է EXBS ծրագրի շրջանակներում։ CertScan թվային հարթակի ներդրման համար ԱՄՆ-ն հատկացնում է 3,5 միլիոն դոլար։ Խոսքը միասնական համակարգող հանգույցի ստեղծման մասին է, որը կմիավորի տվյալների հոսքերը և կապահովի բեռների վերաբերյալ տեղեկատվության արագ վերլուծությունը։
Փաստորեն, ձևավորվում է մաքսատան կառավարման «խելացի» կենտրոն. ավելի քիչ ձեռքի աշխատանք, կասկածելի մատակարարումների ավելի արագ բացահայտում և լոգիստիկայի ավելի բարձր թափանցիկություն: Ակնկալվում է, որ դա կուժեղացնի սահմանների պաշտպանությունը, կնվազեցնի մաքսանենգության ռիսկերը և միաժամանակ կպարզեցնի օրինական առևտուրը:

Армения при поддержке США запускает Центр мониторинга при таможенно-пограничной инфраструктуре. Как сообщил глава Комитета госдоходов Эдуард Акопян, система позволит в режиме реального времени централизованно отслеживать данные со всех рентген-сканеров на контрольно-пропускных пунктах страны. Управление будет вестись из Еревана.
Проект реализуется в рамках программы EXBS. На внедрение цифровой платформы CertScan США выделяют $3,5 млн. Речь идёт о создании единого координационного узла, который объединит потоки данных и обеспечит оперативный анализ информации по грузам.
Фактически формируется «умный» центр управления таможней: меньше ручных процедур, быстрее выявление подозрительных поставок и выше прозрачность логистики. Ожидается, что это усилит защиту границ, сократит риски контрабанды и одновременно упростит легальную торговлю.