ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնի և Երևանի միջև համագործակցության առանցքային ուղղություններից մեկը կդառնան խոշոր ներդրումային նախագծերը, որոնք համաձայնեցվել են նախագահ Դոնալդ Թրամփի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից։ Նրա խոսքով, համապատասխան պայմանավորվածությունները ամրագրվել են ստորագրված փաստաթղթերի թվում և շարունակում են քննարկվել կողմերի հանդիպումների ժամանակ։
Խոսքը Հայաստանում մասշտաբային տվյալների մշակման կենտրոնի կառուցման մասին է, որի իրականացումը փաստացիորեն արդեն սկսվել է։ Նախագծում ներդրումների ընդհանուր ծավալը կարող է հասնել 4 միլիարդ դոլարի։ Ինչպես նշել է Վենսը, նախաձեռնությունը կապահովի երկրի ներսում զգալի թվով աշխատատեղերի ստեղծումը։
Նա ընդգծել է, որ նախագիծը «win-win դասական իրավիճակ է». ներդրումները ձեռնտու են երկու կողմերին, իսկ Հայաստան կապիտալի ներհոսքն արդեն նկատելի է և, ինչպես սպասվում է, կշարունակի աճել։

Вице-президент США Вэнс заявил, что одним из ключевых направлений сотрудничества между Вашингтоном и Ереваном станут крупные инвестиционные проекты, согласованные президентом Дональдом Трампом и премьер-министром Николом Пашиняном. По его словам, соответствующие договорённости были закреплены в числе подписанных документов и продолжают обсуждаться на встречах сторон.
Речь идёт о строительстве масштабного дата-центра в Армении, реализация которого фактически уже началась. Общий объём вложений в проект может достигнуть $4 млрд. Как отметил Вэнс, инициатива обеспечит создание значительного числа рабочих мест внутри страны.
Он подчеркнул, что проект является «классической ситуацией win-win»: инвестиции выгодны обеим сторонам, а приток капитала в Армению уже заметен и, как ожидается, продолжит расти.