Հայաստանը հետաձգել է թվային աշխատանքային պայմանագրերին լիարժեք անցումը մինչև 2028 թվականը
Հայաստանի Ազգային ժողովն ընդունել է աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ, որոնք հետաձգում են աշխատանքային պայմանագրերի պարտադիր ձևակերպումը թվային համակարգի միջոցով։ Նախկինում նախատեսվում էր թվային պայմանագրերին անցնել 2026 թվականի հունվարի 1-ից, սակայն քաղաքացիների մի մասը չէր հասցրել ստանալ էլեկտրոնային ստորագրության համար անհրաժեշտ ID-քարտեր։
Համաձայն նոր կանոնների՝ թվային համակարգի օգտագործումը մինչև 2027 թվականի հուլիսի 1-ը մնում է կամավոր, ընդ որում՝ բոլոր ձևակերպված պայմանագրերը, համաձայնագրերը և հրամանները կունենան իրավական ուժ։ Լիարժեք անցումը, ներառյալ նախկինում կնքված պայմանագրերի ներմուծումը, հետաձգվում է մինչև 2028 թվականի հունիսի 30-ը։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը ընդգծել է, որ համակարգն արդեն աշխատում է միջազգային չափանիշներով և նախատեսում է էլեկտրոնային ստորագրություններ աշխատողների և գործատուների համար։ Մինչև 2026 թվականի վերջը նախատեսվում է թողարկել նոր նմուշի ID-քարտեր, ինչը թույլ կտա ավարտել աշխատանքային հարաբերությունների թվայնացումը։

The transition was planned for January 1, 2026
The National Assembly of Armenia has adopted amendments to the Labor Code, postponing the mandatory registration of labor contracts through a digital system. Previously, the transition to digital contracts was planned for January 1, 2026, but some citizens did not have time to obtain the ID cards necessary for electronic signatures.
According to the new rules, the use of the digital system remains voluntary until July 1, 2027, while all executed contracts, agreements, and orders will have legal force. The full transition, including the inclusion of previously concluded contracts, is postponed until June 30, 2028.
Minister of Labor and Social Affairs Arsen Torosyan emphasized that the system already operates according to international standards and provides for electronic signatures for employees and employers. By the end of 2026, it is planned to issue new ID cards, which will allow the completion of the digitalization of labor relations.