Հայաստանը հետաձգել է թվային աշխատանքային պայմանագրերին լիարժեք անցումը մինչև 2028 թվականը
Հայաստանի Ազգային ժողովն ընդունել է աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ, որոնք հետաձգում են աշխատանքային պայմանագրերի պարտադիր ձևակերպումը թվային համակարգի միջոցով։ Նախկինում նախատեսվում էր թվային պայմանագրերին անցնել 2026 թվականի հունվարի 1-ից, սակայն քաղաքացիների մի մասը չէր հասցրել ստանալ էլեկտրոնային ստորագրության համար անհրաժեշտ ID-քարտեր։
Համաձայն նոր կանոնների՝ թվային համակարգի օգտագործումը մինչև 2027 թվականի հուլիսի 1-ը մնում է կամավոր, ընդ որում՝ բոլոր ձևակերպված պայմանագրերը, համաձայնագրերը և հրամանները կունենան իրավական ուժ։ Լիարժեք անցումը, ներառյալ նախկինում կնքված պայմանագրերի ներմուծումը, հետաձգվում է մինչև 2028 թվականի հունիսի 30-ը։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը ընդգծել է, որ համակարգն արդեն աշխատում է միջազգային չափանիշներով և նախատեսում է էլեկտրոնային ստորագրություններ աշխատողների և գործատուների համար։ Մինչև 2026 թվականի վերջը նախատեսվում է թողարկել նոր նմուշի ID-քարտեր, ինչը թույլ կտա ավարտել աշխատանքային հարաբերությունների թվայնացումը։

Армения отложила полный переход на цифровые трудовые договоры до 2028 года
Национальное собрание Армении приняло поправки в Трудовой кодекс, переносящие обязательное оформление трудовых договоров через цифровую систему. Ранее планировалось перейти на цифровые договора с 1 января 2026 года, однако часть граждан не успела получить ID-карты, необходимые для электронной подписи.
Согласно новым правилам, использование цифровой системы до 1 июля 2027 года остаётся добровольным, при этом все оформленные договоры, соглашения и приказы будут иметь юридическую силу. Полный переход, включая внесение ранее заключённых договоров, откладывается до 30 июня 2028 года.
Министр труда и соцвопросов Арсен Торосян подчеркнул, что система уже работает по международным стандартам и предусматривает электронные подписи для работников и работодателей. К концу 2026 года планируется выпуск ID-карт нового образца, что позволит завершить цифровизацию трудовых отношений.