Հայաստանի ՆԳՆ ղեկավար Արփինե Սարգսյանը հայտնել է, որ կենսաչափական փաստաթղթերի ներդրման նախապատրաստական աշխատանքները ընթանում են ըստ պլանի. մշակվում է դիզայնը, որի հաստատումից հետո կսկսվի արտադրությունը:
Հին անձնագրերը կպահպանեն իրենց իրավական ուժը մինչև գործողության ժամկետի ավարտը, սակայն քաղաքացիները կկարողանան ցանկության դեպքում ավելի շուտ ստանալ նոր փաստաթղթեր:
Գործընթացի արագացման համար նախատեսվում է ներդնել առցանց ամրագրման և տվյալների նախնական փոխանցման համակարգ, որը թույլ կտա անձնագիր կամ ID-քարտ ձևակերպել գրասենյակում մի քանի րոպեում: Պատրաստվում է նաև նոր սպասարկման կենտրոնների նախատիպը՝ բնակչությանն առավել հարմարավետ սպասարկելու համար:

The Head of the Ministry of Internal Affairs of Armenia, Arpine Sargsyan, announced that the preparatory work for the introduction of biometric documents is proceeding according to plan: the design is being developed, after the approval of which the production will begin.
Old passports will remain legally valid until their expiration date, but citizens will be able to obtain new documents earlier if they wish.
To speed up the process, it is planned to introduce an online booking and preliminary data transfer system, which will allow you to issue a passport or ID card in the office in a few minutes. A prototype of new service centers is also being prepared for more comfortable service to the public.