Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ երկրի երկաթուղիների ռուսական կառավարումը նվազեցնում է նրա ռազմավարական ազդեցությունը TRIPP նախագծում։ Միջազգային գործընկերներն ավելի հաճախ են ընտրում շրջանցիկ երթուղիներ Մեղրի-Նախիջևան-Թուրքիա՝ շրջանցելով հայկական հատվածը Երասխի և Գյումրիի միջով՝ պատճառաբանելով Ռուսաստանի կառավարումը։
Փաշինյանի խոսքով՝ Ռուսաստանն ինքը խոչընդոտներ չի ստեղծում, սակայն միջազգային ասպարեզում ռուսական մասնակցությունը դիտվում է որպես սահմանափակման գործոն։ Որպես լուծում՝ նա առաջարկել է կոնցեսիոն կառավարումը վաճառել Հայաստանի և Ռուսաստանի նկատմամբ բարեկամական երկրին, օրինակ՝ ԱՄԷ-ին կամ Կատարին։ Նույնիսկ եթե Մոսկվան միջոցներ ներդնի հատվածների վերականգնման համար, Հայաստանի միջով ճանապարհի օգտագործումը կարող է մնալ ցածր։
Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքը 2008 թվականից 30 տարով հանձնվել է Հարավկովկասյան երկաթուղուն՝ ևս 10 տարով երկարաձգելու հնարավորությամբ, ինչը կառավարման փոխանցման շուրջ բանակցությունները դարձնում է հնարավոր, բայց բարդ։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что российское управление железными дорогами страны снижает её стратегическое влияние в проекте TRIPP. Международные партнёры всё чаще выбирают обходные маршруты через Мегри — Нахиджеван — Турцию, минуя армянский участок через Ерасх и Гюмри, ссылаясь на управление Россией.
По словам Пашиняна, Россия сама препятствий не создаёт, однако на международной арене российское участие воспринимается как фактор ограничения. В качестве решения он предложил продать концессионное управление стране, дружественной и к Армении, и к России, например ОАЭ или Катару. Даже если Москва вложит средства в восстановление участков, пользование дорогой через Армению может оставаться низким.
Железнодорожная инфраструктура Армении находится в концессии у ЮКЖД с 2008 года на 30 лет с возможностью продления ещё на 10 лет, что делает переговоры о передаче управления возможными, но сложными.