Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հայտնել է, որ YouTube-ի գործընկերային ծրագրի մեկնարկը երկրում կարող է տեղի ունենալ 2026 թվականի ապրիլի վերջին՝ մայիսի սկզբին։ Երկար ժամանակ կառավարությունը, ներառյալ Արդյունաբերության նախարարությունը և ԱԳՆ-ն, քննարկում էին պայմանները Google և YouTube ընկերությունների հետ՝ հայ ստեղծողների համար դրամայնացումը ակտիվացնելու համար:
Նախարարի խոսքով, փետրվարի 9-10-ը ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Երևան կատարած այցի ժամանակ հաստատվել են YouTube-ի գարնանային ծրագրերը։ Դա հնարավորություն կտա հեղինակներին պաշտոնապես գումար վաստակել իրենց տեսանյութերից և կխթանի թվային էկոհամակարգի զարգացումը երկրում:
Հայրապետյանը նշել է, որ YouTube-ի հետ գործընկերությունը կարևոր է հայկական մշակույթի, նորարարությունների և բովանդակության համաշխարհային մակարդակով առաջխաղացման համար։ Ենթադրվում է, որ նոր գործիքը կընդլայնի տեղական բլոգերների համայնքի հնարավորությունները և կբարձրացնի երկրի ճանաչելիությունը միջազգային թվային միջավայրում:

Министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян сообщил, что запуск партнерской программы YouTube в стране может состояться в конце апреля — начале мая 2026 года. Долгое время правительство, включая Минпром и МИД, обсуждало условия с компаниями Google и YouTube, чтобы активировать монетизацию для армянских создателей контента.
По словам министра, во время визита вице-президента США Джей Ди Вэнса в Ереван 9–10 февраля планы YouTube на весну были подтверждены. Это позволит авторам официально зарабатывать на своих видео и стимулирует развитие цифровой экосистемы в стране.
Айрапетян отметил, что партнерство с YouTube важно для продвижения армянской культуры, инноваций и контента на глобальном уровне. Предполагается, что новый инструмент расширит возможности местного сообщества блогеров и повысит узнаваемость страны в международной цифровой среде.