Հայաստանի իշխանությունները հույս ունեն հունիսին Երևան Պեկինից և Շանհայից ուղիղ չվերթներ գործարկել։ Բանակցությունները վարում է հայկական մասնավոր ընկերությունը Չինաստանի երկու խոշորագույն ավիափոխադրողների հետ, հայտնել է Զբոսաշրջության կոմիտեի ղեկավար Լուսինե Գևորգյանը։
Ներկայումս Չինաստանի հետ ուղիղ ավիահաղորդակցությունը սահմանափակվում է Ուրումչիից չվերթով։ Միևնույն ժամանակ, Չինաստանից զբոսաշրջային հոսքը շարունակում է աճել. 2025 թվականին երկիր է այցելել մոտ 45 հազար չինացի զբոսաշրջիկ, ինչը 37%-ով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ։ Աճը գրանցվում է նույնիսկ երթուղիների սահմանափակ քանակի դեպքում։
Չինաստանը դիտարկվում է որպես զբոսաշրջության դիվերսիֆիկացման առաջնահերթ ուղղություններից մեկը։ Բոլոր այցելությունների ավելի քան 40%-ն ապահովում են Ռուսաստանից ժամանած զբոսաշրջիկները, և Չինաստանի հետ ավիահաղորդակցության ընդլայնումը պետք է նվազեցնի կախվածությունը մեկ շուկայից։

Власти Армении рассчитывают на запуск прямых авиарейсов из Пекина и Шанхая в Ереван уже в июне. Переговоры ведёт армянская частная компания с двумя крупнейшими авиаперевозчиками Китая, сообщила глава Комитета по туризму Лусине Геворгян.
Сейчас прямое авиасообщение с Китаем ограничено рейсом из Урумчи. При этом туристический поток из КНР продолжает расти: в 2025 году страну посетили около 45 тыс. китайских туристов, что на 37% больше, чем годом ранее. Рост фиксируется даже при ограниченном количестве маршрутов.
Китай рассматривается как одно из приоритетных направлений для диверсификации туризма. Более 40% всех визитов по-прежнему обеспечивают туристы из России, и расширение авиасообщения с КНР должно снизить зависимость от одного рынка.