Հայաստանը և Հունաստանը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որը ճանապարհ է հարթում թվայնացման, բարձր տեխնոլոգիաների և գիտական հետազոտությունների ոլորտում համատեղ նախագծերի համար: Փաստաթուղթը ստորագրել են Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը և Հունաստանի թվային կառավարման նախարարի տեղակալ Խրիստոս Դերմենձոպուլոսը:
Համաձայնագիրը նախատեսում է համատեղ հետազոտական նախաձեռնություններ, պետական-մասնավոր գործընկերության զարգացում և նախագծերի իրականացում 5G-ի, արհեստական բանականության, ամպային տեխնոլոգիաների, թվային կառավարման, կենսատեխնոլոգիաների և գերհամակարգչային լուծումների ոլորտում: Նպատակն է ամրապնդել տեխնոլոգիական էկոհամակարգերը և ընդլայնել երկու երկրների նորարարական ներուժը:
Հուշագրի ստորագրումը տեղի է ունեցել Հայաստանի նախագահի պետական այցի շրջանակներում Հունաստան: Բացի այդ, նախատեսվում են բարձր մակարդակի հանդիպումներ Հունաստանի կառավարության ներկայացուցիչների հետ, որոնց ընթացքում կքննարկվեն կիբերանվտանգության, նորարարությունների և գիտատեխնիկական համագործակցության հարցերը՝ ստեղծելով երկարաժամկետ ռազմավարական գործընկերության հիմք:

Армения и Греция подписали меморандум о взаимопонимании, который открывает путь к совместным проектам в сфере цифровизации, высоких технологий и научных исследований. Документ был подписан первым замминистра высокотехнологической промышленности Армении Геворгом Манташяном и заместителем министра цифрового управления Греции Христосом Дерменцопулосом.
Соглашение предусматривает совместные исследовательские инициативы, развитие государственно-частного партнёрства и реализацию проектов в области 5G, искусственного интеллекта, облачных технологий, цифрового управления, биотехнологий и суперкомпьютерных решений. Цель — укрепление технологических экосистем и расширение инновационного потенциала обеих стран.
Подписание меморандума состоялось в рамках государственного визита президента Армении в Грецию. Кроме того, планируются встречи высокого уровня с представителями греческого правительства, на которых обсудят вопросы кибербезопасности, инноваций и научно-технического сотрудничества, создавая основу для долгосрочного стратегического партнёрства.