Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը մասնակցել է Նյու Դելիում կայացած «AI Impact Summit 2026» միջազգային գագաթնաժողովին, որտեղ բանակցություններ է վարել արհեստական ​​ինտելեկտի արդյունաբերության առաջատար խաղացողների հետ: Նրանց թվում էին Սեմ Ալթմանը OpenAI-ից, Դարիո Ամոդեին Anthropic-ից և Արթուր Մենշը Mistral AI-ից: Քննարկումների թեմաները ներառում էին AI-ի զարգացումը, թվային փոխակերպումը և ներդրումների ընդլայնման հնարավորությունները:
Բացի ընկերություններից, Մանթաշյանը հանդիպել է արտասահմանյան կառավարությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ, այդ թվում՝ Գերմանիայի թվային փոխակերպման նախարարի, Ղազախստանի փոխվարչապետի և Հնդկաստանի էլեկտրոնիկայի նախարարի հետ։ Հիմնական ուշադրությունը դարձվել է թվային ենթակառուցվածքին և AI-ի ոլորտում միջազգային համագործակցության ամրապնդմանը:
Այցի արդյունքում կողմերը քննարկել են համատեղ նախագծերի հեռանկարները, նորարարական տեխնոլոգիաները և հայկական բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության մեջ ներդրումներ ներգրավելու համար պայմանների ստեղծումը։ AI-ի համաշխարհային առաջատարների հետ համագործակցությունը Հայաստանի համար նոր հնարավորություններ է բացում տեխնոլոգիաների և թվային տնտեսության համաշխարհային շուկայում:

Первый заместитель министра высокотехнологической промышленности Армении Геворг Манташян принял участие в международном саммите «AI Impact Summit 2026» в Нью-Дели, где провёл переговоры с ведущими игроками индустрии искусственного интеллекта. Среди них — Сэм Альтман из OpenAI, Дарио Амодеи из Anthropic и Артур Менш из Mistral AI. Темы обсуждений включали развитие ИИ, цифровую трансформацию и возможности расширения инвестиций.
Помимо компаний, Манташян встретился с высокопоставленными представителями зарубежных правительств, включая министра цифровой трансформации Германии, вице-премьера Казахстана и министра электроники Индии. Основное внимание уделялось цифровой инфраструктуре и укреплению международного сотрудничества в сфере ИИ.
По итогам визита стороны обсудили перспективы совместных проектов, инновационные технологии и создание условий для привлечения инвестиций в армянскую высокотехнологичную отрасль. Взаимодействие с мировыми лидерами ИИ открывает для Армении новые возможности на глобальном рынке технологий и цифровой экономики.