Փետրվարի 20-ին S&P Global Ratings միջազգային գործակալությունը Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի կանխատեսումը «կայունից» փոխել է «դրական»-ի: Միևնույն ժամանակ, արտարժույթով և ազգային արժույթով երկարաժամկետ և կարճաժամկետ վարկանիշները հաստատվել են «BB-/B» մակարդակում:
Գործակալությունում պարզաբանել են, որ կանխատեսման վերանայումն արտացոլում է տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական իրավիճակի հնարավոր բարելավման սպասումները, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական և առևտրային հարաբերությունների կարգավորման առաջընթացը: Լրացուցիչ գործոն են անվանվել տնտեսական աճի կայուն տեմպերը, Կենտրոնական բանկի միջազգային պահուստների ավելացումը և ճկուն արժութային փոխարժեքը, որոնք ի վիճակի են մեղմել արտաքին ցնցումները:
Միևնույն ժամանակ, վերլուծաբանները նշում են պահպանվող, թեև թուլացող աշխարհաքաղաքական և արտաքին ռիսկերը, ինչպես նաև ինստիտուցիոնալ սահմանափակումները, մեկ շնչին բաժին ընկնող եկամտի չափավոր մակարդակը և վճարային հաշվեկշռի զգայունությունը:
Վարկանիշին աջակցում են զգույշ մակրոտնտեսական քաղաքականությունը, աճի բարենպաստ հեռանկարները, հարկաբյուջետային ռիսկերի նվազումը և արժութային պահուստների ամրապնդումը: Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ Ադրբեջանի հետ բանակցություններում հետագա առաջընթացը կարող է նվազեցնել անվտանգության կարճաժամկետ սպառնալիքները, սակայն հնարավոր խաղաղության համաձայնագրի կայունությունը կախված կլինի դրա ստորագրումից և կատարումից:
Առանձին նշվում է, որ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները մնում են անկայուն, իսկ Հայաստանի կախվածությունը Ռուսաստանի Դաշնությունից առևտրային և ֆինանսական հոսքերից դեռևս զգալի է:

Международное агентство S&P Global Ratings 20 февраля изменило прогноз по суверенному рейтингу Армении со «стабильного» на «позитивный». При этом долгосрочные и краткосрочные рейтинги в иностранной и национальной валюте подтверждены на уровне «BB-/B».
В агентстве пояснили, что пересмотр прогноза отражает ожидания возможного улучшения региональной геополитической ситуации, в том числе продвижения в нормализации дипломатических и торговых отношений между Армения и Азербайджан. Дополнительным фактором названы устойчивые темпы экономического роста, увеличение международных резервов Центробанка и гибкий валютный курс, способные смягчить внешние шоки.
В то же время аналитики отмечают сохраняющиеся, хотя и ослабевающие, геополитические и внешние риски, а также институциональные ограничения, умеренный уровень дохода на душу населения и чувствительность платежного баланса.
Поддержку рейтингу оказывают осторожная макроэкономическая политика, благоприятные перспективы роста, снижение фискальных рисков и укрепление валютных резервов. В документе подчеркивается, что дальнейший прогресс в переговорах с Азербайджаном может уменьшить краткосрочные угрозы безопасности, однако устойчивость возможного мирного соглашения будет зависеть от его подписания и исполнения.
Отдельно указано, что отношения с Россией остаются нестабильными, а зависимость Армении от торговых и финансовых потоков из РФ по-прежнему значительна.