Հայաստանը պատրաստվում է թռիչքների աշխարհագրության նշանակալի ընդլայնման։ Ինչպես հայտնել է Զբոսաշրջության կոմիտեի ղեկավար Լուսինե Գևորգյանը, Air Baltic-ը նախատեսում է մուտք գործել հայկական շուկա։ Լատվիայի դեսպանի հետ հանդիպումից հետո քննարկվել է Ռիգայի միջոցով չվերթների գործարկումը, որը Եվրոպայի կարևոր զբոսաշրջային և տարանցիկ հանգույց է։ Ակնկալվում է, որ մայիսից մատչելի ուղիղ չվերթը կավելացնի զբոսաշրջիկների հոսքը Մերձբալթյան երկրներից։
Բանակցություններ են ընթանում նաև Չինաստանից ուղիղ չվերթներ գործարկելու շուրջ. 2025 թվականին Հայաստան է այցելել 45 000 չինացի զբոսաշրջիկ՝ նախորդ տարվա 33 000-ի դիմաց։ Ուղիղ հաղորդակցությունը թույլ կտա զարգացնել համատեղ տուրեր Վրաստանի հետ՝ Թբիլիսի-Բաքու երթուղիների նմանությամբ։ Բացի այդ, հունիսից կմեկնարկեն Երևան-Լոնդոն-Երևան չվերթները. այս ուղղության շուրջ բանակցությունները տևել են 2 տարի։
Առանձնահատուկ ուշադրություն է գրավում Turkish Airlines-ի հնարավոր մուտքը շուկա։ Գևորգյանի խոսքով՝ փոխադրողը տեխնիկապես ի վիճակի է գործարկել ուղիղ չվերթ Երևանից Լոս Անջելես։ Ընկերությունը մտնում է աշխարհի խոշորագույն ավիափոխադրողների շարքը՝ ըստ երթուղային ցանցի, և նման չվերթի բեռնվածության մինչև 50%-ը կարող են ապահովել Իրանից ժամանած ուղևորները։ Գործարկման ժամկետները դեռ չեն նշվում։

Armenia is preparing for a significant expansion of its flight geography. According to Lusine Gevorgyan, Head of the Tourism Committee, Air Baltic plans to enter the Armenian market. After a meeting with the Latvian Ambassador, the launch of flights through Riga, an important tourist and transit hub in Europe, was discussed. The affordable direct flight is expected to increase the flow of tourists from the Baltic countries starting in May.
Negotiations are also underway to launch direct flights from China: in 2025, Armenia was visited by 45,000 Chinese tourists, compared to 33,000 the year before. Direct communication will allow the development of joint tours with Georgia, similar to the Tbilisi–Baku routes. In addition, flights from Yerevan–London–Yerevan will start in June — negotiations on this route lasted 2 years.
Special attention is drawn to the possible entry of Turkish Airlines into the market. According to Gevorgyan, the carrier is technically capable of launching a direct flight from Yerevan to Los Angeles. The company is one of the largest airlines in the world in terms of route network, and up to 50% of the load on such a flight can be provided by passengers from Iran. The launch dates have not yet been announced.