Երևանում քննարկվել է ուղևորափոխադրումների թվային փոխակերպումը
Երևանում տեղի է ունեցել «Մրցակցությունը և սպառողների իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանում թվային հարթակների զարգացման համատեքստում» քննարկումը, որը կազմակերպել էր Yandex Armenia-ն՝ Մրցակցության պաշտպանության և սպառողների իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի հետ համատեղ։ Հանդիպման մասնակիցները՝ պետական կառույցների, մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ և շուկայի փորձագետներ, քննարկել են ոլորտի կարգավորման և ծառայությունների թափանցիկության բարձրացման ուղիները:
Քննարկման ընթացքում ընդգծվել է, որ հակամենաշնորհային համապատասխանության և «փափուկ իրավունքի» այլ գործիքների ներդրումը օգնում է կանխատեսելի միջավայր ստեղծել շուկայի մասնակիցների համար։ Yandex Armenia-ն արդեն իրականացրել է միջոցառումներ, որոնք բարձրացնում են ուղևորների և վարորդների համար հարմարավետությունն ու թափանցիկությունը, ներառյալ ուղևորության արժեքի մանրամասնումը և ծառայության միջնորդավճարի սահմանափակումը:
Բացի այդ, քննարկվել է նոր ցածր գնով ծառայության գործարկումը, որը լրացուցիչ այլընտրանք կապահովի թվային հարթակների միջոցով չկանոնավորված ուղևորափոխադրումների համար: Կողմերը նշել են, որ աշխատանքային խմբի շրջանակներում համատեղ աշխատանքը կշարունակվի ոլորտի հետագա կատարելագործման համար:

Digital Transformation of Passenger Transportation Discussed in Yerevan
Yerevan hosted a discussion on "Competition and Consumer Rights Protection in the Context of Digital Platform Development in Armenia," organized by Yandex Armenia in collaboration with the Commission for Protection of Competition and Consumer Rights. Participants—representatives from government bodies, the private sector, and market experts—discussed ways to regulate the industry and enhance the transparency of services.
During the discussion, it was emphasized that the implementation of antitrust compliance and other "soft law" instruments helps create a predictable environment for market participants. Yandex Armenia has already implemented measures to increase convenience and transparency for passengers and drivers, including detailed trip costs and service fee limits.
In addition, the launch of a new low-cost service was discussed, which will provide an additional alternative for irregular passenger transportation via digital platforms. The parties noted that joint work within the working group will continue to further improve the industry.