Երևանում քննարկվել է ուղևորափոխադրումների թվային փոխակերպումը
Երևանում տեղի է ունեցել «Մրցակցությունը և սպառողների իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանում թվային հարթակների զարգացման համատեքստում» քննարկումը, որը կազմակերպել էր Yandex Armenia-ն՝ Մրցակցության պաշտպանության և սպառողների իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի հետ համատեղ։ Հանդիպման մասնակիցները՝ պետական կառույցների, մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ և շուկայի փորձագետներ, քննարկել են ոլորտի կարգավորման և ծառայությունների թափանցիկության բարձրացման ուղիները:
Քննարկման ընթացքում ընդգծվել է, որ հակամենաշնորհային համապատասխանության և «փափուկ իրավունքի» այլ գործիքների ներդրումը օգնում է կանխատեսելի միջավայր ստեղծել շուկայի մասնակիցների համար։ Yandex Armenia-ն արդեն իրականացրել է միջոցառումներ, որոնք բարձրացնում են ուղևորների և վարորդների համար հարմարավետությունն ու թափանցիկությունը, ներառյալ ուղևորության արժեքի մանրամասնումը և ծառայության միջնորդավճարի սահմանափակումը:
Բացի այդ, քննարկվել է նոր ցածր գնով ծառայության գործարկումը, որը լրացուցիչ այլընտրանք կապահովի թվային հարթակների միջոցով չկանոնավորված ուղևորափոխադրումների համար: Կողմերը նշել են, որ աշխատանքային խմբի շրջանակներում համատեղ աշխատանքը կշարունակվի ոլորտի հետագա կատարելագործման համար:

В Ереване обсудили цифровую трансформацию пассажирских перевозок
В Ереване прошла дискуссия «Конкуренция и защита прав потребителей в контексте развития цифровых платформ в Армении», организованная Yandex Armenia совместно с Комиссией по защите конкуренции и прав потребителей. Участники встречи — представители госструктур, частного сектора и эксперты рынка — обсудили пути регулирования отрасли и повышения прозрачности сервисов.
В ходе дискуссии было подчеркнуто, что внедрение антимонопольного комплаенса и других инструментов «мягкого права» помогает создавать предсказуемую среду для участников рынка. Yandex Armenia уже реализовала меры, повышающие удобство и прозрачность для пассажиров и водителей, включая детализацию стоимости поездки и ограничение комиссии сервиса.
Кроме того, обсуждался запуск нового лоукост-сервиса, который обеспечит дополнительную альтернативу для нерегулярных пассажирских перевозок через цифровые платформы. Стороны отметили, что совместная работа в рамках рабочей группы будет продолжаться для дальнейшего совершенствования отрасли.