Հայաստանում 2026 թվականի հունվարի արդյունքներով տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 7,6%՝ տարեկան կտրվածքով։ Նման նախնական տվյալներ է հրապարակել Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեն։ Ընդ որում, 2025 թվականի դեկտեմբերի համեմատ ցուցանիշը նվազել է միանգամից 48,3%-ով, ինչը պայմանավորված է սեզոնային գործոնով։
Դրական դինամիկա է նկատվել բոլոր առանցքային ոլորտներում։ Արդյունաբերությունն ավելացել է 10,6%-ով՝ տարեկան կտրվածքով, արտադրության ծավալը կազմել է 229 540,6 մլն դրամ, թեև ամսական կտրվածքով գրանցվել է 56,7% անկում։ Շինարարության ոլորտն աճել է 18,7%-ով՝ հասնելով 22 262,0 մլն դրամի, սակայն դեկտեմբերի համեմատ կրճատվել է 86,6%-ով։
Ներքին առևտրի շրջանառությունը հասել է 414 744,5 մլն դրամի (+0,7% մեկ տարվա ընթացքում), սակայն նախորդ ամսվա համեմատ նվազել է 50,9%-ով։ Ծառայությունների մատուցման ոլորտը՝ առանց առևտրի, աճել է 7,4%-ով՝ հասնելով 317 991,5 մլն դրամի, ամսական անկումը կազմել է 21,6%։

In Armenia, according to the results of January 2026, an increase in economic activity of 7.6% was recorded in annual terms. Such preliminary data was published by the Statistical Committee of Armenia. At the same time, compared to December 2025, the indicator decreased immediately by 48.3%, which is explained by a seasonal factor.
Positive dynamics were noted in all key sectors. Industry added 10.6% year-on-year, output amounted to 229,540.6 million drams, although a decrease of 56.7% was recorded in monthly comparison. The construction industry grew by 18.7% - up to 22,262.0 million drams, but decreased by 86.6% by December.
The turnover of domestic trade reached 414,744.5 million drams (+0.7% per year), but decreased by 50.9% compared to the previous month. The service sector, excluding trade, increased by 7.4% - up to 317,991.5 million drams, with a monthly decrease of 21.6%.