Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն այցելել է Ինժեներական քաղաք, որտեղ հանդիպում է ունեցել ինժեներական համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Միջոցառումը տեղի է ունեցել վերջերս բացված Ground Zero վենչուրային սրճարանում, որտեղ հավաքվել էին բարձր տեխնոլոգիական ստարտափների արագացուցիչի ավելի քան 20 ընկերությունների ներկայացուցիչներ։ Հայրապետյանը կարևորել է նման հարթակների նշանակությունը փորձի փոխանակման, վստահության միջավայրի ձևավորման և ստեղծագործական մտքի խթանման համար, ինչը նպաստում է նոր գործընկերություններին, համատեղ նախագծերին և ներդրումային նախաձեռնություններին։
Հանդիպման ընթացքում նախարարը նշել է կառավարության ռազմավարական առաջնահերթությունները՝ նշելով Հայաստանի ինժեներական հնարավորությունների շարունակական զարգացման և երկրի մարզերում Ինժեներական քաղաքի մոդելի ընդլայնման անհրաժեշտությունը։ Նրա խոսքով, դա բարձր տեխնոլոգիական հատվածին աջակցելու և նորարարական էկոհամակարգի ձևավորման պետական քաղաքականության առանցքային գործիքներից է։
Ground Zero-ի հիմնադիր Կարեն Գյուլբուդաղյանը պատմել է նախագծի փիլիսոփայության մասին՝ ընդգծելով, որ հարթակը ծառայում է ոչ միայն առևտրային նպատակների, այլև հանդիսանում է հասարակական հարթակ գաղափարների փոխանակման, մասնագիտական քննարկումների կազմակերպման և հասարակական գործունեության խթանման համար։ Հանդիպման մասնակիցները ներկայացրել են իրենց դիտարկումներն ու առաջարկությունները, քննարկել համագործակցության հնարավորությունները, նոր նախաձեռնությունները և Հայաստանի ինժեներական հատվածի առկա մարտահրավերները։

Министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян посетил Инженерный городок, где провел встречу с представителями инженерного сообщества. Мероприятие прошло в недавно открытом венчурном кафе Ground Zero, где собрались представители более 20 компаний-резидентов акселератора высокотехнологичных стартапов. Айрапетян подчеркнул значение таких площадок для обмена опытом, формирования доверительной среды и стимулирования творческого мышления, что способствует новым партнерствам, совместным проектам и инвестиционным инициативам.
В ходе встречи министр обозначил стратегические приоритеты правительства, отметив необходимость непрерывного развития инженерных возможностей Армении и расширения модели Инженерного городка в регионах страны. По его словам, это один из ключевых инструментов государственной политики по поддержке высокотехнологичного сектора и формированию инновационной экосистемы.
Основатель Ground Zero Карен Гюльбудагян рассказал о философии проекта, подчеркнув, что площадка служит не только коммерческим целям, но и является общественной платформой для обмена идеями, организации профессиональных дискуссий и продвижения общественной деятельности. Участники встречи представили свои наблюдения и предложения, обсудили возможности сотрудничества, новые инициативы и существующие вызовы инженерного сектора Армении.