Հայաստան է առաքվել արհեստական բանականության համակարգերի համար նախատեսված բարձր արտադրողականության սարքավորումների առաջին խմբաքանակը։ Այս մասին հայտնել է բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ ընդգծելով, որ խոսքը ժամանակակից արհեստական բանականության ենթակառուցվածքի կառուցման համար GPU լուծումների մասին է։
Նրա խոսքով, մատակարարումը «Արհեստական բանականության գործարանների այգի» պետական հայեցակարգի իրականացման գործնական քայլ է, որը ենթադրում է երկրում տվյալների մշակման կենտրոնների և նոր սերնդի հաշվողական հզորությունների ստեղծում։ Սարքավորումների ներմուծումը դիտարկվում է որպես տարածաշրջանում Հայաստանի դիրքերի ամրապնդման ռազմավարական փուլ տեխնոլոգիական քարտեզում։
Նախարարը հիշեցրել է, որ մի քանի ամիս առաջ հանդիպում է տեղի ունեցել Eleveight AI-ի ղեկավարության հետ, որն իրականացնում է արհեստական բանականության տվյալների կենտրոնի նախագիծը Գագարինում։ Այն ժամանակ կողմերը նշել էին առաջնահերթությունները՝ հաշվողական ենթակառուցվածքի ընդլայնումը և տեխնոլոգիաների հասանելիության բարձրացումը։ Ակնկալվում է, որ նոր բազան կարագացնի պետական և մասնավոր հատվածների թվային փոխակերպումը և կգրավի տեղական նորարարական թիմերին։

The first batch of high-performance equipment for artificial intelligence systems has been delivered to Armenia. This was announced by the Minister of High-Tech Industry, Mkhitar Hayrapetyan, emphasizing that it concerns GPU solutions for building a modern AI infrastructure.
According to him, the delivery is a practical step in implementing the state concept of "AI Factory Garden", which involves creating data processing centers and computing power of a new generation in the country. The import of equipment is seen as a strategic step in strengthening Armenia's position on the technological map of the region.
The Minister recalled that a meeting was held a few months ago with the management of Eleveight AI, which is implementing the AI data center project in Gagarin. At that time, the parties identified priorities — expanding the computing infrastructure and increasing the availability of technologies. It is expected that the new base will accelerate the digital transformation of the public and private sectors and attract local innovation teams.