Հայաստան է առաքվել արհեստական բանականության համակարգերի համար նախատեսված բարձր արտադրողականության սարքավորումների առաջին խմբաքանակը։ Այս մասին հայտնել է բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ ընդգծելով, որ խոսքը ժամանակակից արհեստական բանականության ենթակառուցվածքի կառուցման համար GPU լուծումների մասին է։
Նրա խոսքով, մատակարարումը «Արհեստական բանականության գործարանների այգի» պետական հայեցակարգի իրականացման գործնական քայլ է, որը ենթադրում է երկրում տվյալների մշակման կենտրոնների և նոր սերնդի հաշվողական հզորությունների ստեղծում։ Սարքավորումների ներմուծումը դիտարկվում է որպես տարածաշրջանում Հայաստանի դիրքերի ամրապնդման ռազմավարական փուլ տեխնոլոգիական քարտեզում։
Նախարարը հիշեցրել է, որ մի քանի ամիս առաջ հանդիպում է տեղի ունեցել Eleveight AI-ի ղեկավարության հետ, որն իրականացնում է արհեստական բանականության տվյալների կենտրոնի նախագիծը Գագարինում։ Այն ժամանակ կողմերը նշել էին առաջնահերթությունները՝ հաշվողական ենթակառուցվածքի ընդլայնումը և տեխնոլոգիաների հասանելիության բարձրացումը։ Ակնկալվում է, որ նոր բազան կարագացնի պետական և մասնավոր հատվածների թվային փոխակերպումը և կգրավի տեղական նորարարական թիմերին։

В Армения доставлена первая партия высокопроизводительного оборудования для систем искусственного интеллекта. Об этом сообщил министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян, подчеркнув, что речь идёт о GPU-решениях для построения современной ИИ-инфраструктуры.
По его словам, поставка стала практическим шагом в реализации государственной концепции «Сад фабрик ИИ», предполагающей создание в стране центров обработки данных и вычислительных мощностей нового поколения. Импорт оборудования рассматривается как стратегический этап в укреплении позиций Армении на технологической карте региона.
Министр напомнил, что несколько месяцев назад прошла встреча с руководством Eleveight AI, реализующей проект ИИ-дата-центра в Гагарине. Тогда стороны обозначили приоритеты — расширение вычислительной инфраструктуры и повышение доступности технологий. Ожидается, что новая база ускорит цифровую трансформацию государственного и частного секторов и привлечёт местные инновационные команды.