Հայաստանում տեղի են ունեցել բանակցություններ Ռուսաստանի տրանսպորտի փոխնախարար Դմիտրի Զվերևի գլխավորությամբ ռուսական պատվիրակության մասնակցությամբ։ Հայկական կողմից հանդիպմանը մասնակցել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանը։ Գլխավոր թեման Գյումրի-Ախուրիկ-Թուրքիայի սահման և Երասխ-Նախիջևանի սահման երկաթուղային հատվածների վերականգնումն էր։
Կողմերը քննարկել են ենթակառուցվածքների վերակառուցման հեռանկարները, ինչպես նաև ավտոտրանսպորտի և ավիափոխադրումների ոլորտում ընթացիկ համագործակցությունը։ Արդյունքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն խորհրդակցությունները շարունակելու վերաբերյալ։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ռուս գործընկերներին դիմել էր մի շարք ուղղությունների, այդ թվում՝ Երասխի և Ախուրիկի վերականգնումն արագացնելու խնդրանքով։ Փետրվարին ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտնել էր նախագծերի տեխնիկական և ֆինանսական պարամետրերի համատեղ գնահատման պլանների մասին։ Երևանում հայտարարում են, որ անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ են ինքնուրույն իրականացնել վերականգնման աշխատանքները։

В Армения прошли переговоры с участием российской делегации во главе с замминистра транспорта РФ Дмитрием Зверевым. С армянской стороны во встрече участвовал замминистра территориального управления и инфраструктур Армен Симонян. Главной темой стало восстановление железнодорожных участков Гюмри–Ахурик–граница Турции и Ерасх–граница Нахичевани.
Стороны обсудили перспективы реконструкции инфраструктуры, а также текущее взаимодействие в сфере автотранспорта и авиаперевозок. По итогам достигнута договоренность о продолжении консультаций.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян обращался к российским коллегам с просьбой ускорить восстановление ряда направлений, включая Ерасх и Ахурик. В феврале вице-премьер РФ Алексей Оверчук сообщил о планах совместной оценки технических и финансовых параметров проектов. В Ереване заявляют, что при необходимости готовы самостоятельно провести восстановительные работы.